Celeste Capine HillExpozice záměrně působí na emoce a zaobírá se tématem masové emigrace. Ta ovlivňuje celou společnost ve Spojených státech i v Evropě. Autorka je ráda, že její dílo je na místě turisticky velmi navštěvovaném a setkají se s ním lidé z různých částí světa i etnických skupin. Doba konání je od 14. 7. do 10. 9. 2017.

Expozice záměrně působí na emoce a zaobírá se tématem masové emigrace. Ta ovlivňuje celou společnost ve Spojených státech i v Evropě. Autorka je ráda, že její dílo je na místě turisticky velmi navštěvovaném a setkají se s ním lidé z různých částí světa i etnických skupin. Doba konání je od 14. 7. do 10. 9. 2017. Vstupné je zdarma.

Autorka zpracovala zkušenost svého domova uvnitř pouště na texaské hranici s Mexikem. Prostoru dominuje socha vytvořená z vrstev papíru, které jako by se roztékaly a opouštěly hranice místnosti.  Návštěvníci při vstupu přecházejí přes okraj sochy a stávají se součástí konceptu. “Ukazuje co se děje s lidmi, kteří se stali obětí kapitalismu,” uvedla při zahájení Celeste Capine Hill. Součástí jsou tři videoprojekce ukazující pouštní krajinu, kterou Mexičané v touze za přežitím překonávají. Dvě malé jsou na plastových kanistrech na vodu, jaké poutníci často cestou zanechávají. Další velkoplošná je na zadní stěně. Název Killed by the Light může odkazovat na nehostinné podnebí, možná i stížené podmínky pro nelegální překonání státní hranice při denním světle.

“Bez distance a relativismu, který je pro nás Středoevropany tak typický a brání angažovanému umění se etablovat ne v podobě proklamativního gesta, ale jako přirozený akt svědomí a solidarity. Například i s těmi, kteří nám zůstávají tolik vzdálení těsně za hranicemi našich vlastních zemí,” uvedla kurátorka výstavy Jitka Hlaváčková.

K instalaci byl vydán katalog ve formě dvaceti stránkové brožury s fotografiemi díla i scenériemi domova autorky. Doprovozen je česko-anglickým textem kurátorky Jitky Hlaváčkové, výtvarníka Jiří Davida a pedagoga Václava Janoščíka. “Těla migrantů jen tak neprocházejí prostorem. Natahují se z místa na místo, bojují se sociálními i přírodními podmínkami, a dokonce zde umírají. Tělo migranta už není pouze jednotlivcem, není jednoduše někde v prostoru. Samo vytváří svůj vlastní prostor, ale také definuje touhu po lepším životě,” uvádí Václav Janoščík.

Instalace je první akcí v nově otevřené bývalé kočárovně Colloredo-Mansfeldského paláce. Ta se nachází v zadní části dvora, který býval v minulosti průjezdný. Dodnes můžeme vidět ochranné kamenné patníky proti poškození zdí koly kočárů. Vstup je stejně jako do všech expozic v tomto paláci zdarma.

Projekt je součástí programu Start Up Galerie hlavního města Prahy, v jeho rámci se od roku 2009 představuje nejmladší generace výtvarné scény. Celeste Capine Hill je první cizinec, který se do tohoto programu zapojil.

Celeste Capine Hill portret

Celeste Capine Hill
(*1986) pochází z Texasu v USA.  Aktuálně trvale žije a pracuje ve Val Verde County. V letech 2004 - 2009 studovala design na The University of the Incarnate Word v texaském San Antonio. Uplynulé dva roky byla studentkou mezinárodního magisterského programu Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze.