V rámci Týdne umění (22. 4. - 28. 4. 2019) se Galerie MeetFactory představila coby "Veřejný dům":  25. 4. 2019  otevřela divákům i běžně nedostupné prostory atelierů současných rezidentů. Zárověň proběhly dvě vernisáže výstav. České autorky Mileny Dopitové: Příště u vás a bývalých rezidentek Meetfactory Michal Baror a Amalia Vargas: Bite the Bullet.

IMG 20190425 221320

Kurátorská prohlídka Lucii Kvočákové a Piotra Sikori představila současné rezidenty. Každý autor přináší ve své tvorbě specifické vidění světa ovlivněné jak mateřskou zemí, světovými tématy, ale i osobními zkušenostmi a problémy. Často jde o tvorbu hravou, například pro René Alejandro Huari Mateus je prostředkem vlastní tělo a pohyb. Marnie Slater zdůrazňuje feministické myšlenky. Luiza Prado se ve své "Typologii nadbydku" zabývá teochnologií antikoncepce a jejím vlivem na společnost. Martyna Stazkiewicz velmi něžně a esteticky přenesla do umění často vulgarizované zobrazení ženského přirození. Série mnoha bílých odlitků uspořádaná do velkoformátové plastiky tvoří dekorativní celek. V dalších dílech využila - zrecyklovala pomůcky a nástroje, s kterými pracovala jako brusné kotouče a plastové rukavice.

Ve studiu číslo 20 se na společné výstavě představil Hynet Alt se studenty svého ateliéru na FAMU. Dalšími rezidenty prvního patra byly Vincent Rumahloine, Cosmina Morosan, Živa Božičnik Rebec a Matěj Pavlík.

Milena Dopitová: Příště u vás. Autorka střední generace se už od 90. let zpracovává sociální, gendrová a často velmi osobní témata. Velké pozinkované objekty postaví diváka do role "malého" pozorovatele. Mnohokrát zvětšené předměty jako například vykrajovátka na cukroví, zdobička dortů, držák na toaletní papír se stávají kolosy se zvláštní chladnou estetikou. Předměty často vnucované jako "ženské" by se ve zvětšené formě mohly zdát zbraněmi. Výstava potrvá do 9. 6. 2019.

Díla Michala Baror a Amalie Vargas na výstavě Bite the Bullet jsou spíše osobními deníky, ve kterých autorky sladily fotografie, objekty ve zdánlivě nahodilých spojeních. Vždy jsou ale asociací jedna na druhou a vedou dialog. Výstava potrvá do 9. 6. 2019.

Autorka: Hana Palodová

 

Fotogalerie: Otevřené ateliéry

Fotogalerie: Milena Dopitová: Příště u vás