maxim velcovsky smisene zboziDesignér, vedoucí ateliéru keramiky na UMPRUM a retrosběratel zahájil přehlídku předmětů, které se pojí k jeho dětským zálibám i vrcholné tvorbě. Socialistickou estetiku vystihují autentické intarzie s Mickymausem, Ježíšem a Leninem, které zároveň naplňují název výstavy Smíšené zboží. V Retromuseu Cheb potrvá do 25. března 2018.

 

Designér, vedoucí ateliéru keramiky na UMPRUM a retrosběratel zahájil přehlídku předmětů, které se pojí k jeho dětským zálibám i vrcholné tvorbě. Socialistickou estetiku vystihují autentické intarzie s Mickymausem, Ježíšem a Leninem, které zároveň naplňují název výstavy Smíšené zboží.
V Retromuseu Cheb potrvá do 25. března 2018.

 

IMG 20171115 165740Kurátorem je chebský rodák Radek Wohlmuth, který s autorem pořádá druhou výstavu. “Maxim jde proti trendu globálního designu a vlastní zkušenost přetavuje do instalací. Expozice zahrnuje výběr jeho věcí od diplomové práce, přes realizace pro londýnský Mint, po úspěch na Designbloku. Další část je zaměřena na jeho sběratelské předměty, na které reaguje tvorbou,” říká Radek Wohlmuth.

Maxima Velčovského potěšila mozaika od Jaroslava Květenského, kterou se podařilo zachránit ze zbouraného pražského domu a instalovat v retrobufetu v přízemí muzea. “Měl jsem pocit flashbacku, protože tahle mozaika na zdi je z mojí ulice kde žiju. Ona jednoho dne zmizela a byla tady. Byl jsem konsternován. Samo Retromuseum je u nás ojedinělé a když jsem ho procházel, tak sem doslova slintal na některými objekty, které bohužel nemám ve své sbírce,” řekl při zahájení Velčovský.

Autor sbírá retro předměty od svých sedmi let. Vystavena je i jeho kolekce nápojových plechovek. “Pro naši generaci byly tyto plechovky snem o západě. Chlapi, kteří instalovali výstavu, vzpomínali, jak mávali na řidiče kamionů, aby jim hodili plechovku od coca-coly. Ti méně štastnější pak vybírali svůj sen o západě z příkopů,” popisuje Velčovský.