eberhard havelkost logik 150x2

Výstava Logika německého umělce Eberharda Havekosta v galerii pražského Rudolfina potrvá od 6. dubna do 2. července 2017. Přístupná je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. Základní vstupné činí 120 Kč, snížené 70 Kč. Součástí je i bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky s kurátorem, promítání filmů či exkurze pro školy. http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/eberhard-havekost-logik

 

 

Výstava Logika německého umělce Eberharda Havekosta v galerii pražského Rudolfina potrvá od 6. dubna do 2. července 2017. Přístupná je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. Základní vstupné činí 120 Kč, snížené 70 Kč. Součástí je i bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky s kurátorem, promítání filmů či exkurze pro školy.

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/eberhard-havekost-logik

 

Díla představují uplynulé desetiletí Havekostovy tvorby. Výstavu otevírá obraz pravěku Homo erectus, jehož předlohou se stala ilustrace z knihy od českého malíře Zdeňka Buriana. Koncepci výstavy a výběr děl prováděl sám autor a to včetně koncepce katalogu. Kurátor a ředitel Rudolfina Petr Nedoma do podoby výstavy nezasahoval. Novorenesanční prostory Rudolfina komunikují s vystavenými obrazy na vzdálenost více než jednoho století. Autor je spíše zvyklý na moderní německé galerie, které označuje za bílé kostky.

 

“Toto prostředí mi připomíná dětství, 
kdy moje maminka preparovala 
v drážďanském muzeu přírodních věd,”
říká Hovekost

 

Na začátku je nuda

Eberhard Havekost popsal při zahájení výstavy proces vzniku obrazů. Počátkem díla je prý nuda. Rád fotografuje a pak dostane nápad a ten ho aktivuje. Fotografie jsou částečně předlohou obrazu, ale mění se a ztrácí formu dokumentu. K práci ho motivuje, když fotografie vyvolává averzi. Některé obrazy odpovídají předloze a blíží se hyperrealismu sedmdesátých let, ke kterému se však autor nechce vracet. Jindy tak třeba ztvární hluboký zoom fotografie, kde pouze tušíme původní záběr. Havekost podle svých slov zobrazuje mentální obraz světa.

Most mezi národy

Projekt je součástí akce Česko-německé kulturní jaro 2017. Na vernisáži připomněl chargé d´affaires Spolkové republiky Německo pan Hansjörg Haber, že smlouva o spolupráci vznikla již v roce 1997. Výstava je tak výsledkem dvaceti let příprav.

“Umění je tím nejkrásnějším
mostem lidmi a národy,”
 
řekl český ministr kultury Daniel Herman

 

eberhard havekost

 

Eberhard Havekost se narodil v roce 1967 v Drážďanech. Studoval na Hochschule für Bildende Künst
a v roce 1999 získal prestižní Karl Schmidt-Rottluff Stipendium. Působí jako profesor na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu. Trvale žije v Berlíně. Vystavoval například v USA, Holandsku či Turecku. Logik je jeho první výstava v České republice.