komiks 150pxKomiksy se společenskou tématikou mohou vycházet v mainstreamových časopisech, používat se pro tištěné materiály klientů sociálních služeb nebo třeba podklady seminářů odborných pracovníků. Dokládá to výstava Komiks ve službách vzdělávání a osvěty v Centru Člověka v tísni Langhans ve Vodičkově ulici.

 

 

 

 

Komiksy se společenskou tématikou mohou vycházet v mainstreamových časopisech, používat se pro tištěné materiály klientů sociálních služeb nebo třeba podklady seminářů odborných pracovníků. Dokládá to výstava Komiks ve službách vzdělávání a osvěty v Centru Člověka v tísni Langhans ve Vodičkově ulici.

Ve spodní části prostoru najdeme panely s komiksy kreslíře Stanislava Setinského, které vycházely na pokračování v časopisu Respekt v rámci projektu Ti, kterým se vyhýbáme. Zabývají se destigmatizací duševního onemocnění a na jejich obsahu se podíleli odborníci z psychosociální neziskové organizace Fukus Tábor a České Budějovice. Vysvětlují například, proč depresivním lidem neradit, že nemají být smutní. „Dostat určitou problematiku na jednu stránku komiksu je strašně složité. Je nutné vynechat nebo zjednodušit mnoho dějových odboček,“ upozorňuje Jan Mácha z Fokusu Tábor. Dále tu jsou k prolistování tištěné publikace, knihy komiksů Marka Pokorného ze série „Hlasy ohrožených dětí“ nebo nová kolekce ilustrovaných letáků Dětského krizového centra. Když vyjdeme po točitých schodech nahoru, tak si můžeme prohlédnout další část výstavy na téma migrace či genderu mimo jiné od Lely Geislerové.

Jeden z autorů Marek Pokorný byl přítomen i na vernisáži, kde prezentoval způsob vzniku jednoho díla. „Komiks má výhodu oproti filmu, že se může každý věnovat libovolnou dobu detailům a je možné více přemýšlet,“ říká Marek Pokorný. V již zmíněném projektu „Hlasy ohrožených dětí“ se zabýval příběhem Honzy, který prošel několik dětských domovů a trpí nezvladatelnými záchvaty agrese. Marek Pokorný se společně se třemi scénáristy pokusil přiblížit sociálnímu dokumentu. Ačkoliv jde o biografické vyprávění hlavního hrdiny, snažili se autoři alespoň část faktů ověřovat v dokumentaci dětských domovů. Některé scény jsou kresleny podle fotografií a působí autentickým dojmem. Dnes již dospělý Honza prošel dramatickým vývojem a po opuštění dětského domova, tak jako mnozí další, skončil na ulici. Jak je ještě v příběhu zachyceno, odešel za prací do Anglie. Zde po těžkých začátcích konečně našel ve svém životě stabilitu a dokonce přes internet i přítelkyni. Čerstvá informace mimo knížku již je, že se za ním přestěhovala z Česka do Anglie. Komiks se mu prý líbil.

Pořadatelé výstavy se komiksem zabývají již jedenáctým rokem a vyhlašují také sedmý ročník soutěže „Bohouš a Dáša mění svět“. Je určená pro žáky základních a středních škol, které má motivovat k uvažování o potřebě spolupráce. Vytváření komiksů může dětem pomoci pochopit linii příběhu a vyprávět ho tak, aby mu ostatní rozuměli. Svoji soutěžní stránku komiksu na téma „Soutěž nebo spolupráce?“ mohou účastníci zasílat do 25. října. V listopadu proběhne vyhlášení výsledků a vernisáž vítězných prací.

Výstavu můžete navštívit v běžné otevírací době Centra Člověka v tísni v budově Langhans do 30. června. Jelikož se nachází ve školícím středisku, tak v průběhu výuky bude nepřístupná. Můžete však počkat v přízemí v příjemné kavárně s posezením ve vnitrobloku a dát si mezitím něco z produkce fairtrade. Kavárna i centrum jsou otevřené od pondělí do soboty mezi 10 a 20 hodinou. Adresa: Vodičkova 37, Praha 1 a vstup je přes dvůr kolem prodejny Foto Škoda.