Jaroslav Róna bojuje se zlem U Kamenného zvonu

Retrospektivu malířského a sochařského díla dvou desítek let představuje výstava Róna 1997 - 2017 v Domě U Kamenného zvonu Galerie hlavního města Prahy na Staroměstském náměstí. Fascinující rozměrné sochy a obrazy se skvělým nasvícením v gotickém prostředí zaručují jedinečný zážitek.

Od 23. června do 31. prosince 2017.

Výstava se rozprostírá na třech poschodích staroměstského domu a jako první sochu Čerta spatříte již na náměstí před vstupem. Rozdělení není chronologické, ale tématicky pokrývá oblasti sci-fi, exotiky a dalších. “Jako červená nit se táhne vyrovnávání se s fenoménem zla. Autor ztvárňuje apokalypsu, mytologické výjevy, nebo technicistně orwellovské scény,” popisuje Olga Malá, kurátorka a historička umění, která také připravovala Rónovu výstavu na stejném místě před dvaceti lety.  Tehdy bylo zastoupení tvorby sochařské a malířské v přibližné rovnováze. Na nové výstavě se již sochařské práce zejména posledních let stávají páteří instalace, jejíž architektury se ujala manželka autora Lucie Rónová.

Rónův přínos v oblasti umění ve veřejném prostoru vyzdvihuje hlavní kurátorka městské galerie Hana Larvová. Již při první velké výstavě v roce 1997 byl autorem pěti monumentálních soch. Šlo o díla Oskar na Jižním Městě, Labyrint na ostrově Kréta, Mořeplavci na zámku Mikulov, a další. Od té doby realizoval nejméně dalších deset projektů, z nichž nejznámější je pomník Franze Kafky na Starém Městě. Některé ve formě modelu jsou rovněž součástí expozice.

Na titulní stránce katalogu a dalších vizuálech je dílo Nosorožec. To bylo vytvořeno jako reakce na zprávu o hrozícím vyhynutí určitého druhu afrického nosorožce. K mání je v galerijním knihkupectví i limitovaná edice čtyř druhů plakátů s autogramem.

Návštěvníci mohou shlédnout dvě projekce filmů dokumentaristy Pavla Štingla. První se nachází v přízemí v kapli a autor tu komentuje svá díla. Druhá nabízí pohled do zákulisí sochařské dílny. “Pavel Štingl je můj kamarád a spolu jsme vyráběli už dokument o vzniku pomníku Franze Kafky. Dále vznikl celovečerní dokumentární snímek o pomníku pro Brno. Ukázalo se, že sochařská tvorba diváky fascinuje a velmi zajímá,” řekl Jaroslav Róna.

S Pavlem Štinglem se Jaroslav Róna také zapojil do společnosti, která usiluje o vybudování památníku pražským Židům v nádražní budově Praha - Bubny. Odtud odjíždělo na padesát tisíc našich sousedů do koncentračních táborů a většina se jich nevrátila.  “Měl jsem pocit, že jsem těm zmizelým lidem něco dlužný jako pražan a jako člověk, který pochází z částečně židovské rodiny. Chtěl jsem, aby to poslední místo zůstalo a dnešní lidé se ho mohli dotknout,” říká Jaroslav Róna.


jaroslav rona

Jaroslav Róna se narodil 27. dubna 1957 v Praze a letos oslavil šedesátiny. Vystudoval obor sklářské výtvarnictví na Vysoké škole umělecko průmyslové. V roce 1987 se stal zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví. Realizoval monumentální mozaiky, věnoval se malířství a sochařství zejména z bronzu. Za pomník Franze Kafky získal Grand Prix Obce architektů. V letech 2005 - 2012 byl vedoucím pedagogem na Akademii výtvarných umění. Ilustroval řadu knížek, například Orwellovo 1984. S Františkem Skálou a Alešem Najbrtem vytvořili skupinu Tros Sketos.

 


Videoprohlídka a záznam z tiskové konference s Jaroslavem Rónou


Fotogalerie