steve mc 150pxV ambitu kláštera Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí je od počátku dubna do 28. května 2017 přístupná výstava světoznámého fotografa. Autor ikonických fotografií, známý zejména snímkem Afgánská dívka, se tu prezentuje výběrem více než stovky děl. Otevřeno je denně od 10 do 19 hodin. http://www.mccurry.cz/

 

V ambitu kláštera Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí je od počátku dubna do 28. května 2017 přístupná výstava světoznámého fotografa. Autor ikonických fotografií, známý zejména snímkem Afgánská dívka, se tu prezentuje výběrem více než stovky děl. Otevřeno je denně od 10 do 19 hodin.

Web výstavy: http://www.mccurry.cz/

Dokáže zachytit nejen úžasné náměty, ale fascinujícím způsobem i barvy, které dodávají fotografiím jedinečný rukopis. Navštěvuje pozoruhodná místa světa a přináší svědectví o úplně jiném životě. Jeho díla přinášejí vzrušení i romantiku. Kdo by nechtěl vidět tibetské nomády, velbloudy na ropných polích či obchodníka s květinami na bárce v kašmírském jezeře? Mistrovství válečného reportéra ukazuje ve snímcích boje Mudžáhidů proti sovětské invazi v Afghánistánu. Zaznamenal pád věže Světového obchodního centra v New Yorku či sochu Buddhy před jejím zničením Talibanem. Životní dramata představují také afghánské děti pracující na opiových polích i pták umírající v ropné skvrně. Gejša v japonském metru či procesí barmských jeptišek zase dodává potřebnou dávku exotiky.

Výstava je první prezentací Steva McCurryho v České republice, i když on sám byl v Praze již o řadu let dříve a fotografoval tu mimo jiné prezidenta Václava Havla. Výjimečná je výběrem toho nejlepšího z celoživotní tvorby, zatímco jiné výstavy po světě jsou zaměřeny na jednotlivá témata.

“Celé dva roky jsme dohadovali
výběr ze tří a půl tisíce fotografií
a došli ke kolekci 107 kusů. Steve
byl při zahájení výstavy moc spokojený
a uvažuje, že tuto koncepci použije i při výstavách v dalších zemích,” 

říká kurátor Garik Avanesian.

 

Pořádající tým PhotoArt byl první firmou ve světě, které autor svolil k samostatnému tisku fotografií. Formáty jsou 40x60, 60x90 a 100x150. Sedm desítek děl se objevilo v katalogu výstavy, ale ten je v současné době téměř rozebrán. Další obrazové publikace však jsou při návštěvě k dispozici. Pro vážné zájemce je dokonce možné zajistit originální tisky fotografií přímo z New Yorku i s autogramem a certifikátem pravosti. Afghánská dívka v metrovém formátu zde vyjde na závratných osmnáct tisíc dolarů. Dostupnější pak je plakátová reprodukce za tisíc korun.

PhotoArt spolupracuje s klášterem Panny Marie Sněžné dva roky a zhruba jednou za půl roku pořádá v ambitu výstavu.V Letohrádku královny Anny u Pražského hradu se připravuje výstava od brazilského fotografa Sebastiao Salgado pod názvem Genesis a to od 1. června do 17. září 2017.

“Saldaga považuji za vůbec
nejlepšího fotografa a je mým 
vzorem již třicet let,” 

říká majitel PhotoArt
a kurátor Garik Avanesian.

 

 

V červenci se očekává i příjezd samotného autora a uspořádání autorského večera. Opět v ambitu kláštera na Jungmannově náměstí se 15. července otevře výstava velkoformátové fotografie World Photo Awards.


steve mccurry

 

Steve McCurry se narodil 24. února 1950 v Pensylvánii v USA. Tam také vystudoval na univerzitě obor kinematografie a dějiny umění. Obrovskou statečnost projevil hned při začátku kariéry, když z Afghánistánu pašoval fotografie dokumentující sovětskou invazi. Jako válečný reportér působil i v Jugoslávii, Perském zálivu, Kambodži a dalších místech konfliktů. Během života byl dvakrát prohlášen za mrtvého a často se ocital v nebezpečných situacích.