cultural hijack Mezinárodní výstava intervenčního umění Cultural Hijack s podtitutulem “poetika rezistence, politika prostoru” potrvá v holešovické galerii ARCHIP do 9. září 2017. Artivisté (art aktivisté) se snaží reagovat na globální problémy, klimatické změny, ekologické kauzy, chudobu či bezdomovectví. 

Mezinárodní výstava intervenčního umění Cultural Hijack s podtitutulem “poetika rezistence, politika prostoru” potrvá v holešovické galerii ARCHIP do 9. září 2017. Artivisté (art aktivisté) se snaží reagovat na globální problémy, klimatické změny, ekologické kauzy, chudobu či bezdomovectví.

V samostatné místnosti je promítán dokument o akci skupiny Outlaw Instagrammers z noci z 21. na 22. června 2014. Její dva členové němečtí umělci Mischa Leinkauf a Matthias Wermke vyměnili na Brooklynském mostu americké vlajky za bílé kapitulační prapory. To se jim podařilo zcela nepozorovaně navzdory přísným bezpečnostním opatřením jednoho z nejstřeženějších objektů New Yorku. Reakce politiků i veřejnosti obsahují jistou hysterii.

Instalace je směsí objektů použitých při akcích ve veřejném prostoru, dokumentární fotografie a filmů promítaných na několika obrazovkách. Plakáty upozorňující na vliv letecké dopravy na klimatické změny, které autor umístil do stojanů místo skutečných reklam Air France. Dvaadvacetiminutový dokument ukazuje společnost lidí, kteří již několik let blokují výstavbu letiště na západě Francie. Jedná se o přírodně cenné území s mokřinami a pralesy a jedno letiště přitom již v oblasti existuje.

Česká diverzně umělecká skupina Ztohoven připomíná svůj projekt Morální reforma. Při něm 5. června 2012 rozeslali poslancům textové zprávy o smyšleném politickém záměru. Poslanci ve snaze zajistit si prostor v médiích se naprosto vážně začali k morální reformě vyjadřovat. Současně skupina zveřejnila čísla mobilních telefonů všech členů vlády, parlamentu a prezidenta. Ti se sice cítili poškozeni, nicméně případ odložila jak policie tak Úřad pro ochranu osobních údajů.

Toy Box ztvárňuje příběhy bezdomovců, kterým ve skutečném životě pomáhá. “Tohle jsou tváře vašich sousedů. Lidé, kteří bydlí nedaleko odtud pod mostem. Byli tam celou zimu, i v těch největších mrazech,” uvádí Toy Box u jednoho z portrétů. Její plakáty dosud visí na léta neobývaném Paláci Svět v Praze Libni, který by mohl namísto majetkových spekulací sloužit potřebným.

Mezi českými umělci dále vystavuje například skupina Rafani, která je u nás asi neznámější tím, že se její členové v roce 2004 ve Veletržním paláci vykáleli před obrazy Milana Knížáka. Tehdejší ředitel Národní galerie byl často kritizován za svévolné vedení instituce.

Zúčastnění umělci Amy Balkin / BGL / Leah Borromeo / Brad Downey / Brandalism / Regina Jose Galindo / Vincent Grunwald / Alan Dunn / Nina Edge / EPOS 257 / Paul Harfleet / International Peripatetic Sculptors Society / Tushar Joag / Allan Kaprow / Pavel Karous / Laura Keeble / Peter Kennard / Kristof Kintera / Paolo Cirio / John Jordan / Peter McCaughey / Ben Parry / Igor Ponosov / Mitra Saboury / Tatzu Nishi / Michael Rakowitz / Oliver Ressler / Rafani / Gregory Sholette / Mathieu Tremblin / Voina / Toy Box / Krzysztof Wodiczko / Wermke & Leinkauf / Zevs / Ztohoven