Britské výtvarné umění současnosti představuje Černá labuť

Jedenáct významných výtvarníků různého věku a zaměření spojuje přehlídka 36 děl na výstavě Současné britské umění. Jejím pořadatelem je společnost Art Lines, která provozuje také známý festival Sculpture lines. Návštěvu galerie Černá labuť na Poříčí je možné uskutečnit v sobotu a v neděli mezi 14. a 18. hodinou a to počínaje sobotou 3. března a konče nedělí 1. dubna 2018. Pro vážné zájemce je možné domluvit individuální prohlídku.

 

IMG 20180227 191447Zahájení výstavy se zúčastnila jedna z výstavujících umělkyní Anna Keen (na fotografii). V současnosti hledá náměty z Prahy, které se chystá zpracovat. S výtvarnicí jsme v kontaktu o její české inspiraci bude některý z příštích článků.

"Snažili jsme se, aby výstava byla pestrá a rozmanitá a každý si tak přišel na trochu toho svého,” uvedl Ondřej Škarka ze společnosti Art Lines. Jeho kolega Martin Valach dodává, že nejlépe můžeme výtvarné umění podporovat tak, že ho od autorů koupíme. Výstava je proto prodejní a ceny jsou přizpůsobeny českému trhu. Od každého autora tu najdeme okolo tří děl a ceny se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Kurátorem výstavy je Josef Záruba-Pfeffermann.

Edward Lucie-Smith se narodil v roce 1933 na Jamajce. Je předním britským uměleckým kritikem. Napsal mnoho knih včetně známé Art Today. Prezentuje tu své fotografie pořízené při nočních toulkách městem. Významně ovlivnil i koncept výstavy, protože organizátorům poskytoval tipy na další umělce.

Eamon Everall (1948) je stoupencem a spoluzakladatelem stuckistického hnutí. Jako syn britského důstojníka cestoval po celém světě a asi v patnácti zemích chodil do školy. Obrazy vytváří řadu měsíců i let, kdy mění předchozí vrstvy.

Raoof Haghighi se narodil v roce 1977 v Íránu. Je hvězdou britského hyperrealismu. V tomto oboru získal řadu ocenění včetně loni udělené ceny za nejlepší miniaturní práci Britské královské společnosti. A právě toto dílo je na výstavě k mání.

Paul Harvey (1960) obdivuje tvůrce české avandgardy a jejich prvky přenáší do obrazu. Prezentuje se poctou Karlu Taigemu ve formátu Alfonse Muchy.

Jonathon X. Coudrille (1945) nachází inspiraci u krále surrealismu Salvatora Dalí. Vystudoval několik vysokých škol, vysílal v BBC a napsal knížku oceněnou za nejlepší dětskou literaturu.

Joe Machine (1953) je praktikující žid a během návštěvy Prahy našel námět v legendě o Golemovi. Vytvořil také studii herečky Ani Geislerové.

William Balthazar Rose (1961) by se měl v Praze objevit 13. března. Vystudoval tři vysoké školy. Střídavě žije v Británii a Itálii. Jeho obrazy mají charakter divadelní scény.

Charles Thomson (1953) měl výstavu u příležitosti zahájení činnosti galerie Černá labuť. Neobyčejně barevné obrazy pojmenovává jako Figurativ Abstract Expresionismus.

Ella Guru (1966) pochází z Ohaya a studovala umění na Columbijské univerzitě. Věnovala se tanci a pracovala i jako striptérka. Hrála v několika rockových kapelách. Zobrazuje prostředí přístavních hostinců.

Chris Parks (1971) je trojnásobným držitelem ceny Oscar za speciální filmové efekty. Makrofotografie připomínají pohledy do zvláštního vesmíru.

Anna Keen (1968) pochází z malého britského ostrova a na jiném takovém i nyní žije. Mezi tím studovala umění v Paříži. Dílem se odkazuje ke klasickému umění starých mistrů.Art & Event Gallery Černá labuť