frantisek kupka 150px4Od 3. do 14. května je zdarma přístupná předaukční výstava sto osmi uměleckých děl od 17. století po současnost ve výstavní síni Mánes. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, jen poslední den se končí se zahájením aukce asi ve 13,30. Pořádá ji Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, která je držitelem aukčních rekordů českého umění. Vyvolávací ceny se budou pohybovat od osmi tisíc do čtyřiceti devíti milionů.

 

Od 3. do 14. května je zdarma přístupná předaukční výstava sto osmi uměleckých děl od 17. století po současnost ve výstavní síni Mánes. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, jen poslední den se končí se zahájením aukce asi ve 13,30. Pořádá ji Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, která je držitelem aukčních rekordů českého umění. Vyvolávací ceny se budou pohybovat od osmi tisíc do čtyřiceti devíti milionů.

Nejdražší obraz od Františka Kupky s názvem Prisme začal vznikat již před První světovou válkou a dokončen byl roce 1947. V roce 1951 jej zakoupil významný pařížský galerista Louis Carré. Prisme byl již nabízen v roce 2009 za 39 milionů korun, ale nenašel se kupec, který by byl ochotný dát tak vysokou cenu. Jiný Kupkův obraz Élévation IV se prodal v roce 2007 za dva a dvacet milionů korun. Obraz Prisme by v nové aukci mohl změnit žebříček historicky nejdražších českých obrazů.

 

Okoř byl oblíbeným místem umělců v 19. století a tak výstava nabízí hned dvě olejomalby z této oblasti. Je to obraz “Na okořském potoce” od Antonína Slavíčka s vyvolávací cenou 4 900 000 korun a dále “U potoka (z Okoře)” od Antonína Hudečka s vyvolávací cenou 2 900 000 korun.  Na jednom milionu korun se začne dražit dílo Kubistické zátiší významného židovského malíře a pražského rodáka Georgese Karse. Zastoupeno je i sochařství a to například opukovou Hlavou od Emila Filly.

 

Více o aukci: http://aloos.cz/cs/aktualita/923-kvetnova-aukce-v-manesu