arteterapeutkaPříznivce tajemných míst potěší výstava děl inspirovaných opuštěnými prostory. K rozjímání nad atmosférou obrazů se dobře hodí sál husitského kostela ve Vršovicích. Autorka pracuje s předlohou reálných výjevů, které ztvárňuje podle vlastní inspirace. Výstava potrvá do konce srpna 2017 a je přístupná v otvíracích hodinách farního úřadu.
Příznivce tajemných míst potěší výstava děl inspirovaných opuštěnými prostory. K rozjímání nad atmosférou obrazů se dobře hodí sál husitského kostela ve Vršovicích. Autorka pracuje s předlohou reálných výjevů, které ztvárňuje podle vlastní inspirace.
Výstava potrvá do konce srpna 2017 a je přístupná v otvíracích hodinách farního úřadu.

Obvykle se Urban exploration, čili pronikání do nepřístupných objektů, řadí kamsi mezi dokumentaristiku obohacenou o adrenalinové sporty a médiem bývá fotografie nebo video. V podání malířky a arteterapeutky však olejomalby zprostředkovávají atmosféru dobrodružných výprav a podtrhují nostalgii opuštěných a chátrajících budov.

Motivy jsou obvyklé pro urbexové nadšence, prázdné továrny, kostel bez střechy, starý skleník, kovaná brána vprostřed lesa, obraz s názvem Apokalypsa v divadle, aj. Autorka se volně inspiruje fotografiemi aktivních účastníků urbexu ze sociálních sítí. Některá místa i sama navštěvuje v oblasti Kokořínska. Využívá zejména kompozici reálných míst, které dotváří vlastní abstrakcí a barvami, jindy je skládá jako koláž.

Tématu se věnuje poslední dva až tři roky. “Snažím se, aby z obrazů bylo cítit tajemno urbexu. To mě baví. Možná je to spojené i s mým pracovištěm v areálu bohnické léčebny, kde se také dají najít urbexové budovy,” vysvětluje Jana Heřmanová.

Realizaci provedlo Vršovické divadlo Mana, které v letošním roce pořádá v kostele již čtvrtou výstavu. Navštívit expozici můžete v úředních hodinách fary, tedy v pondělí 9-12 a 13-17, úterý 13-17, středa 9-12 a 13-18 nebo v neděli 9-12 hodin. Husův sbor je kostel Církve československé husitské na adrese Moskevská 34. Budova s kalichem je ve stylu moderny z roku 1930.

 

jana hermanova

 

Jana Heřmanová vystudovala obor oděvnictví na střední průmyslové škole a Technickou univerzitu v Liberci. Za 25 let tvorby uspořádala více než dvacet samostatných výstav. Pracovala jako pedagog volného času s uprchlíky v Kostelci nad Orlicí. Po doplnění vzdělání na Masarykově univerzitě v Brně se začala věnovat arteterapii, nejprve v domově pro seniory a nyní jako terapeutka Psychiatrické nemocnice Bohnice.