Ve dnech 24.5. – 26. 5. 2019 se v Brně konal Animefest 2019, setkání fanoušků anime (japonského animovaného filmu) a mangy (japonského komiksu). Brněnské výstaviště tak i letos hostilo tuto nejstarší ­– a zároveň také největší – akci zaměřenou na japonskou popkulturu u nás. Letošní ročník Animefestu byl již šestnáctý v řadě a svým návštěvníkům nabídl pestrý program v podobě nejrůznějších přednášek, projekcí, workshopů a soutěží.

Ústředním tématem celého festivalu byla „Naše vysněná já“. Výběr promítaných titulů či tematický obsah přednášek, ale i tradiční celofestivalová hra, jež byla pro návštěvníky připravena, proto reflektovaly blízce související fenomény, zejména D&D či isekai (japonský subžánr fantasy, kde hlavní premisou příběhu zpravidla bývá, že se hlavní hrdina ocitne ve fiktivním či paralelním světě).

Jedinečná atmosféra akce byla navíc ještě umocněna faktem, že mnozí z účastníků Animefestu dorazili v kostýmech a s chutí se vžili do svých postav. Odborníky na cosplay bylo možné nalézt i mezi zahraničními hosty, kteří mimo jiné zasedali v porotě této soutěžní disciplíny. Její vítězové budou reprezentovat ČR ve finále European Cosplay Gathering na festivalu Japan Expo v Paříži a v mezinárodní soutěži Clara Cow's Cosplay Cup v Haagu.

V rámci Animefestu bylo možné se účastnit celé řady aktivit, při kterých si návštěvníci mohli osvojit nové dovednosti, ať už se jednalo o ukázky bojových umění či rukodělné workshopy. Nechyběla tedy ani možnost účastnit se hodinového workshopu japonské kaligrafie, workshopů ikebany či origami či výroby drobných módních doplňků (náušnice, choker, klíčenka...) inspirovaných japonskými módními trendy.

 

Vějíř – Sborník české mangy

Animefest2019 obalka vejirKřest nového Vějíře proběhl v rámci oficiálního zahájení Animefestu. Tento sborník každoročně sdružuje díla českých komiksových autorů, kteří se odkazují na mangu jako na svůj inspirační zdroj. Publikují zde začínající i zkušenější autoři, mnozí z nich opakovaně.

Vějíř letos vychází po jedenácté a tentokrát obsahuje celkem 22 příspěvků od 30 autorů. Žánrová šíře příspěvků a jejich námětů je velmi rozmanitá, nemluvě o rozličnosti osobitých kreslířských stylů.

Vzhledem k tomu, že letošní sborník má na své titulní straně stylizované holuby, byl křtěný výtisk symbolicky „podroben“ strouhankou namísto tradičního polití šumivou tekutinou. Autogramiáda s jeho autory proběhla v přátelském duchu v místě vyhrazeném pro workshopy a postupně se proměnila v neformální networking čtenářů a autorů mezi sebou.

Obr. 1: Vějíř - obálka

Artist Alley & Craft Alley, Digital Art sekce

Návštěvníci Animefestu mohli v Artist Alley, místě speciálně vyhrazeném pro kreslíře, možnost zakoupit si plakáty, pohlednice a reprodukce děl přítomných umělců, mnozí z nich zde nabízeli i obrázky či karikatury kreslené na zakázku přímo na místě.

V Craft Alley se stánky specializovaly na vlastnoručně vyrobené tematické zboží, šperky a jiné drobné umělecké předměty určené především fanouškům popkultury.

S Artist Alley sousedila sekce Digital Art a kreslírna, kde si zájemci mohli vyzkoušet kreslení na tabletu či se v rámci workshopu dozvědět více o digitální úpravě fotografií.

 

Výstava fotografií projektu Figubo

Figubo (z angl. Figure board) je mezinárodního projekt, který sdružuje talentované fotografy japonských sběratelských figurek a panenek. Hlavním smyslem tohoto projektu je umožnit autorům prezentovat svá díla na výstavách – a samozřejmě také na Animefestu, kde si v pátek a sobotu návštěvníci mohli prohlédnout fotografie umístěné na panelech v chodbě Rotundy.

Jedna ze zahraničních hostů – Orchid, která je členkou Figubo, ve své sobotní přednášce Doll Photography o fotografování panenek zdůraznila, že se její práce liší od prosté produktové fotografie, která má za úkol především prodat produkt. Jejím cílem je naplnit umělecký záměr, přičemž nejde jen o estetiku, smysl pro detail a co nejlepší zachycení fotografovaného objektu, ale i o to, že by fotografie měla vyprávět příběh.

Animefest2019V rámci přednášky také před očima diváků předvedla celý proces, jak takové fotografování plně kloubové sběratelské panenky (BJD) vypadá v praxi. Jak si připravit scénu, propriety a dekorace, jak vybrat správnou pózu či úhel záběru a nechyběla ukázka ani toho, co obnáší postprodukce a retuše při digitálním zpracování pořízeného snímku.

Animefest 2019 se konal pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR a finanční  podpory města Brna. V průběhu tří dní nabídl více než dvě stě hodin rozmanité programové náplně. Počet návštěvníků letošního Animefestu dosáhl 6,5 tisíce, což je o tisíc návštěvníků více než minulý rok.

Obr. 2 Animefest 2019 - Pohled do haly A2 v Rotundě, Výstaviště Brno

 

Autorka: Lucie Šimánková

Více informací o celém festivalu a jeho historii, včetně archivu fotografií, lze nalézt na www.animefest.cz