anezka liveNejvýznamnější instituce výtvarného umění v zemi se zbavuje strnulé tváře a škrobených šatů! Napomoci tomu má kulturní program Anežka Live! v Klášteře svaté Anežky České.  Až do konce září se v úterky, čtvrtky a neděle návštěvníci dočkají koncertů, promítání, workshopů a dalších akcí. “Jde o nultý ročník, kdy si  vyzkoušíme zájem veřejnosti a vlastní možnosti, ale chceme pokračovat i v dalších sezónách,” uvedl při zahájení ředitel Jiří Fajt. Každý čtvrtek bude probíhat letní kino, chystají se i happeningy a performance. Přesný program je zatím stanovený na dva měsíce a všechny akce jsou zdarma.

 

Nejvýznamnější instituce výtvarného umění v zemi se zbavuje strnulé tváře a škrobených šatů! Napomoci tomu má kulturní program Anežka Live! v Klášteře svaté Anežky České.  Až do konce září se v úterky, čtvrtky a neděle návštěvníci dočkají koncertů, promítání, workshopů a dalších akcí. “Jde o nultý ročník, kdy si vyzkoušíme zájem veřejnosti a vlastní možnosti, ale chceme pokračovat i v dalších sezónách,” uvedl při zahájení ředitel Jiří Fajt. Každý čtvrtek bude probíhat letní kino, chystají se i happeningy a performance. Přesný program je zatím stanovený na dva měsíce a všechny akce jsou zdarma.

Kulturnímu festivalu pro širokou veřejnost v zahradách Anežského kláštera předcházelo zpřístupnění po revitalizaci v loňskému roce. “Když jsem přišel před třemi lety do galerie, tak jsem se divil proč je krásná zahrada uzavřená. Bylo mi vysvětleno, že něco padá ze střechy. Byl to ale spíše mýtus, kterých je Národní galerie plná a vysvětluje se jimi proč něco nejde,” popisuje Jiří Fajt.

Zahájení letní sezóny odstartovalo ve středu 21. června vystoupení několika hudebních skupin. K mání bylo i občerstvení ve stáncích, pivo z malého pivovaru či maso na grilu. Nejbližší akcí bude komentovaná prohlídka Anežsko-Haštalské čtvrti 25. června od 17 hodin. Po celé léto probíhá soutěž o celoroční vstupné do Národní galerie. Soutěží se ztvárněním zážitku z Anežka Live! do fotografie, videa, básničky, kresby nebo písně.

Již dříve byly otevřeny severní části zahrad kolem kostela svatého Františka, kde je sochařská expozice současného umění. Na jejich obnovu přispěly Norské fondy. V této části má být vysazena nová zeleň a vytvořeno prostředí pro příjemné posezení u skleničky vína.

Doprovodné kulturní programy, při nichž je bezplatný vstup, pořádá již Národní galerie ve Veletržním paláci pod názvem Grand Opening. Představení a koncerty jsou tu při příležitosti zahajování sezóny. Hlavní hala s expozicí čínského umělce Aj Wej-weje byla také volně přístupná při interaktivním divadle nebo po celý den během Mezinárodního dne uprchlíků. Všechny objekty Národní galerie se zdarma otevírají zájemcům také na Mezinárodní den muzeí a galerií 18. května a večer 10. června v rámci akce Muzejní noc.

Do budoucna se můžeme těšit například na digitalizaci všech sbírek, které se tak virtuálně otevřou celému světu. Na tento projekt jsou již vyčleněny prostředky ze státního rozpočtu a možná se ho dočkáme ještě letos.

Vrátí se na místo nervózně přešlapujících příslušníků bezpečnostních agentur staří dobří kustodi, kteří si v civilním oblečení mohou v klidu sednout, číst knížku nebo potlachat s návštěvníky o umění?