Projektil33 

Projektil33
DOX - Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7 
14. prosinec 2017 - 4. březen 2018

Praha 7, DOX - Centrum současného umění

Jedenáct realizací architektonického ateliéru Projektil v rukou předních současných fotografů a umělců.

 

Pokud psát o hudbě je jako tancovat o architektuře, jak je na tom fotografování architektury? A co kresba, malba nebo video? Kde se předbíhají, kdo sóluje a kdo má pošlapané nohy? Je na místě, že výstava testuje hranice zobrazování architektury na realizacích ateliéru, který vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v Praze, vědeckou knihovnu v Hradci Králové nebo ekocentrum Sluňákov, stejně jako trvalým zájmem o veřejný prostor a otevřenou spolupráci napříč obory.

 

Výběr nejzajímavějších současných umělců a fotografů, kteří se ve své tvorbě běžně nezabývají architekturou, dokumentuje vzdělávací zařízení, muzea nebo parky Projektilu důsledně různorodě. Společně ale svým zaměřením na architekturu coby předpoklady určující podobu života, demontuje rozšířené konvence architektonické fotografie protěžující efektní prázdné formy.

 

Obrazy doplňují texty kurátora výstavy Michala Nanoru.

Autoři a realizace: Ateliér Malátova Praha (Tereza HavlínkováJosef Bolf), Centrum ekologických aktivit Sluňákov (Jiří ThýnAnežka Hošková), Lesopark Belveder Praha-Zbraslav (Michal ŠebaJakub Matuška aka Masker), Městská knihovna a kulturní centrum Vozovna Praha (Václav Tvarůžka, Michal Pěchouček), Muzeum barokních soch Chrudim (Václav JirásekEva Maceková), Nábřeží Maxipsa Fíka Kadaň (Jiří HroníkMartin Kubát), Národní technická knihovna Praha (Libuše JarcovjákováDavid Krňanský), Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové (Vojtěch VeškrnaMartin Lacko), VIDA! science centrum Brno (Vendula KnopováJakub Jansa), Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Brno (Dušan TománekJarmila Mitríková & Dávid Demjanovič), ZŠ a ZUŠ Líbeznice (Hana KnížováEva Koťátková)

Projekt byl podpořen v rámci Akademické grantové soutěže UMPRUM.

DOX