Před očima 

Před očima
DOX - Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7 
8. září 2017 - 8. leden 2018

Praha 7, DOX - Centrum současného umění

Co si dnes běžný Evropan představí, když se řekne Irák či Kurdistán? Válka s islámským státem, humanitární katastrofa, uprchlické tábory, milice – to jsou obrazy mainstreamových médií. Kvůli nim si dnes málokdo uvědomuje, že území dnešního Iráku je územím starověké Mezopotámie, „kolébky civilizace“. Málokdo si umí představit, jak vypadal běžný život v Iráku v 70. a 80. letech či jak vypadá tamní život mimo kamery západních fotožurnalistů dnes.

Výstava představí dnešní Irák očima mladé generace dokumentárních fotografů pocházejících především z iráckého Kurdistánu. Díky znalosti lokálního prostředí, kultury a historie a díky přístupu do míst, oblastí a komunit, které zůstávají zahraničním fotožurnalistům nepřístupné, předkládají tito místní fotografové publiku jedinečnou vizuální cestu poznání napříč svou zemí (Irákem) se specifickým zaměřením na svou domovskou oblast (region iráckého Kurdistánu).

Jejich fotografie jsou nevšedním pohledem na region, který v současné době čelí jedné z nejhorších humanitárních krizí v moderní historii lidstva. Katastrofě, která hluboce zasahuje do každodenního života místních obyvatel, a jejíž důsledky nyní překračují daleko za hranice daného regionu a mění situaci v Evropě. Přesto není jejich námětem pouze válka, ale spíše život, který plyne válce navzdory.

 

DOX - Centrum současného umění