Pavel Opočenský: Epidemie 

Pavel Opočenský: Epidemie
DOX - Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7 
24. září 2020 - 31. leden 2021

Praha 7, DOX - Centrum současného umění

Pavel Opočenský se ve své nejnovější sérii šperků s názvem Epidemie vrací k tématu recyklace nalezených a dosloužilých předmětů – starých lyží, bakelitových krytů zásuvek a podobných užitých objeků, snowboardů, kytar a v posledních měsících částí motorů aut –, které inspirují autora k znovuoživení krásy materiálů původně designovaných ke specifickým účelům.

„Pozůstatek formy původního účelu předmětů je bonus vedoucí k mému způsobu využití a následování forem detailů k finálnímu tvaru šperků. Přes dvacet let se k tomuto konceptu periodicky vracím a vždy je to vyprovokováno nálezy u různých městských popelnic a odpadu opraven. Série Epidemie vznikla v době ‚nouzového‘ stavu mezi 13. březnem a 2. červnem 2020 díky času, který nedobrovolně poskytla,“ dodává autor.

Epidemie je kolekce broží, prstenů a náramků, v níž autor využívá původní strukturu vyřazených částí duralových motorů, která zároveň funguje jako unikátní dekor. Každý šperk je ručně vyrobeným, neopakovatelným originálem a jednotlivé kusy vytvářejí krajinu rozličných ornamentů a vzorů připomínající strukturu viru.

DOX - Centrum současného umění