Ján Chvalník: S úctou k tradicím - řezbyGalerie Františka Drtikola, Tyršova 106, Příbram 21. června 2019 - 25. července 2019
Ján Chvalník
se narodil 12. srpna 1949 v Praze slovenským rodičům. Dětství strávil na Slovensku, po základní škole nastoupil na Odborné učiliště hornické do Karviné, po jeho ukončení odešel pracovat do Lesů Horní město u Rýmařova. V srpnu 1968 narukoval do Kbel, odtud byl převelen do Klecan u Prahy.
V roce 1971 začal pracovat jako lamač Uranových dolů Příbram. V roce 1975 se stal členem příbramské pobočky České numismatické společnosti. Zde se seznámil s několika osobnostmi, jako byl např. ředitel muzea Ota Bartoň, Otto Kuchař, Lumír Češka, JUDr. Josef Boháč a Jan Čáka, které ho svými znalostmi ovlivnily na celý život. Později se stal členem dalších odborně zaměřených spolků (filumenisté, filatelisté a další).
V roce 1986 byl vzhledem ke zdravotním problémům přeřazen na lehčí práci, v podzemí šachty 16 ale zůstal. Zde se začal, po vzoru horníků z Březových Hor, věnovat řezbařině.
V roce 1987 získal malý skříňkový betlém, v kterém chyběly palmy. Doplnil je a zkusil vyřezat podle něj nový betlém. Následovaly další a další...
V roce 1989 navštívil Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem. Seznámil se zde s tehdejší ředitelkou Marií Vaclíkovou a jejím manželem, který zakládal betlemářské sdružení a Jánu Chvalníkovi nabídl, aby v něm zastupoval tradiční betlemářskou oblast Příbram. Odtud byl jen krok k založení spolku Příbramští betlemáři v roce 1991. Spolek má dnes desítky členů.
Díky jeho iniciativě a osobnímu nasazení vybudovali Příbramští betlemáři rozsáhlou sbírku historických i současných betlémů, které v průběhu let vystavil Ján Chvalník na desítkách míst v České republice (Hradec Králové, Praha, Jindřichův Hradec, Benešov, Beroun, Hrádek u Sušice, Dobřív, Chomutov, Plzeň, Kladno, Křivoklát, Ledeč nad Sázavou a další nespočet měst) a také v mnoha městech v zahraničí (Kežmarok, Bytča, Sk, Bamberk, Walderbach, Neukirchen, Drážďany, Waldsassen, De, Vídeň, Au, Valle di Ledro, Verona It, Brusel B a další). Do roku 2019 se uskutečnilo neuvěřitelných 170 výstav!
Od roku 1990 se podílí na výstavách pořádaných příbramským muzeem v Galerii Františka Drtikola Příbram, spolupracuje s Národopisným muzeem v Praze, se spolkem Řimbaba a dalšími. S páterem Stanislavem Přibylem zakládal na Svaté Hoře muzeum, s farností spolupracuje dosud.
V průběhu let se zúčastnil více než sedmdesáti předváděcích řezbářských akcí a desítek řezbářských sympozií v České republice i v zahraničí.
Je autorem námětů desítek pamětních medailí, které vydala příbramská pobočka České numismatické společnosti a Spolek Příbramští betlemáři.
Zabývá se restaurováním soukromých i kostelních betlémů a jiných řezbářských prací.
Od roku 1997 se podílí na vydávání Zpravodaje Příbramských betlémářů, do kterého pravidelně přispívá. Do roku 2019 vyšlo 57 čísel. Spolupracoval na sedmi odborných publikacích, podílel se na natáčení několika televizních pořadů.
Za propagaci města Příbrami, jeho slavné betlemářské historie a obnovení tradic lidového uměleckého řemesla patří Jánu Chvalníkovi velký dík.
K životnímu jubileu mu přeji, aby ho v dalších letech neopouštěla neutuchající energie ani jeho – tak charakteristická – zarputilost. I díky ní můžeme my ostatní žasnout nad výsledky jeho práce.
Hana Ročňáková
Výstava řezbářských prací je věnována autorovu jubileu. Je také poděkováním obětavému organizátorovi, který na desítkách výstav doma i v zahraničí připomíná nejen slavnou historii příbramského betlémářství, ale i úspěšnou současnost.
Galerie Františka Drtikola Příbram
|