Dubánci jsou postavičky ze žaludů a dalších přírodnin, jejichž fotografie se staly populárním fenoménem v prostředí sociálních sítí. Ačkoliv byli dubánci původně jen zábavou pro děti autora projektu, Petra Václavka, jejich úspěch ve virtuálním prostředí vyvolal postupné zdokonalování výroby dubánků i digitálních úprav jejich fotografií. Na jejich hlavním poslání – vykouzlit úsměv – ani současná vážná doba nic nezměnila...

Můžete se nad dubánky pouze pousmát, anebo obdivovat originální nápady, lidský um, tvořivost a zručnost, s níž vznikají. V každém případě však stojí za to se na ně podívat a ponořit se do jejich dubového světa.

dubanci 1

Foto: Petr Václavek, zdroj: Dubanci.cz

Není bez zajímavosti, že dubánci dnes mají na kontě (kromě celé řady upomínkových předmětů) i svou knižní podobu. Dubánky najdete také například v některých školkách a školách, kde byli zařazeni do výukového rámce a aktivit pro děti.

Více o dubáncích se lze dočíst na webu Dubánci.cz. Novinky ze světa těchto dubových lidiček můžete sledovat na jejich sociálních sítích:

Text: Lucie Šimánková