Jaroslav Hruška (1957) pochází z Českého Krumlova.
V mládí byl ovlivněn kresbami Zdeňka Buriana, při studiu na Střední odborné škole výtvarné v Praze na Hollarově náměstí pak dílem Michelangela, Rafaela a Leonarda. Při studiích se setkal s výraznými osobnostmi (J. Brotánek, J. Waage, J. Kubička, J. Holý, F. Kaizer, M. Kytka), jeho další výtvarnou dráhu pak obohatila setkání s avantgardními malíři J. Mayerem, J. Fraňkem, F. Svobodou, V. Venerou a R. Drahotovou.
Výstavní činnosti se věnuje od konce sedmdesátých let. Poprvé vystavoval (tužkokresby) v roce 1979 v českokrumlovské kavárně Konvice, o rok později zhlédli jeho díla (tužkokresby s motivy postav z kavárny Slavia v Praze) návštěvníci českokrumlovské kavárny Luna. V roce 1984 vystavil velkoformátové perokresby v Benešově nad Černými lesy, kam se v následujících pěti letech (společně s Jitkou Kalkušovou a akad. soch. Stanislavem Zadražilem) pravidelně vracel. Následovaly výstavy (společně s Jiřím Musilem) v Třeboni a na Zámku Blatná. Po roce 1989 vystavoval pravidelně v Českém Krumlově především olejomalby a perokresby s figurálními motivy. Od roku 1991 spolupracoval s Haraldem Liehmannem, jenž v Českém Krumlově v té době podnikal a snažil se o kulturní symbiózu mezi rakouskými a českými umělci. Na pozvání tohoto mecenáše umění se Jaroslav Hruška každé dva roky zúčastnil „Slavností volné tvorby“, konaných do roku 2004 vždy na konci léta, v různých prostorech historického jádra Českého Krumlova. V roce 1996 Jaroslav Hruška uspořádal z iniciativy Ivana Slavíka společnou výstavu s Michalem Píšou v Regionálním muzeu v Českém Krumlově a o rok později (společně Michalem Píšou, Markem Borsányim, Jiřím Musilem, Pavlou Vaculíkovou, Pavlem Platilem a Jiřím Havlíkem), jakožto člen této umělecké skupiny DUBEN DUBEN, pak výstavu v českokrumlovské Měšťanské kavárně.
Jaroslav Hruška našel při svých cestách západní Evropou (Francie, Holandsko, Německo) vzor ve tvorbě Toulouse-Lautreca, který mu imponuje variabilností v detailech, přesností a přísností. Výtvarný projev Jaroslava Hrušky lze označit za emotivní a velice upřímný.