V úterý 11. října 2022 jsme v Pražském kreativním centru v Praze uspořádali přednášku Petry Vitáskové: Japonská kaligrafie – cesta psaní. Petra Vitásková se tomuto umění, které se stalo její velkou životní vášní, věnuje již přes dvacet let. Složila zkoušku z japonské kaligrafie v Tokiu, která ji opravňuje vyučovat. Vedle autorské tvorby se zabývá výukou na kaligrafické škole Iroha, kterou založila v Praze roku 2006. Říká, že kaligrafie je práce na celý život a nikdy se nelze naučit všechno. Je to umění přítomného okamžiku, jež zahrnuje zároveň filozofii, víru, literaturu i historii.
Tématem kaligrafií jsou nejčastěji básně či jednotlivé verše, ale mohou jím být i např. texty buddhistických súter. Japonské (původně čínské) znaky se zapisují v různých stylech a ztvárňují klasickým i moderním způsobem. Kaligrafie se obvykle píší na japonský rýžový papír, někdy i na plátno či keramiku. Výsledný estetický účin závisí nejen na tvaru znaků, ale i na „tanci štětce po papíře“ – způsobu provedení, jenž určuje každé kaligrafii jedinečnou dynamiku a rytmus.
Na přednášce promluvila Petra Vitásková o původu a historii japonské kaligrafie a představila různé styly psaní a souvislosti mezi kaligrafií a poezií. Účastníci si také mohli prohlédnout řadu kaligrafických prací a ukázky nástrojů k jejich vytváření – štětce různých rozměrů, třecí misku, tuš. Zajímavé bylo i vyprávění Petry Vitáskové o pobytech v Japonsku, setkáních s vyhlášenými mistry-kaligrafy a dalších zkušenostech z její osobní cesty k japonské kaligrafii, která pokračuje již 22 let.
Text: Eliška Cieslarová
Foto: Petra Sinecká, Eliška Cieslarová