studio alta kolik kultur znasDo 17. prosince probíhá fotografická výstava, která má být protipólem populistickému přístupu k uprchlíkům. Holešovické Studio Alta k ní nabízí bohatý doprovodný program a možnost setkávání s migranty. Jak probíhala jedna z těchto akcí v podání neziskových organizací InBáze a HateFree Cultur se můžete dozvěte v následujícím článku, fotografiích a videu. 
Do 17. prosince probíhá fotografická výstava, která má být protipólem populistickému přístupu k uprchlíkům. Holešovické Studio Alta k ní nabízí bohatý doprovodný program a možnost setkávání s migranty. Jak probíhala jedna z těchto akcí v podání neziskových organizací InBáze a HateFree Cultur se můžete dozvěte v následujícím článku, fotografiích a videu.

IMG 20171126 133641Museli opustit domov a teď hledají nový. Fotografická výstava Passage of a Flight zachycuje těžký úděl migrantů na cestách v Maďarsku, Slovinsku, Rakousku, Německu, Řecku a Turecku. Novinářka Nermin Ismail a fotograf Simon van Hal chtějí vytvořit protipól k populistickým obrazům. Připomínají, že více než 65 milionů lidí je na útěku a útěk není zločin. Vedou k němu války, politické pronásledování, nucené sňatky, přírodní katastrofy nebo zničené životní prostředí. V Evropské unii jsou přitom necelá tři procenta uprchlíků z celého světa.

Výstava trvá od 30. října do 17. prosince 2017 a provází ji multižánrový projekt Living Realities. Probíhají tu divadelní a hudební představení, workshopy, přednášky, diskuze, ochutnávky a programy pro děti. Do akcí jsou zapojeny neziskové organizace a neposlední řadě samotní migranti.

V sobotu 26. listopadu proběhla Otevřená snídaně v produkci společností InBáze a HateFree Culture. Hudební vystoupení Jakuba Cermaque a přednes několika básníků souviselo s tématem postavení uprchlíků ve společnosti. Pro děti i dospělé byl připraven výtvarný workshop. Sešlo se tu také několik žen na veřejné diskuzi Jak se žije umělcům migrantům v ČR.

Irina Sleptsova pochází z Jakutska a je divadelní režisérka. Během diskuze od ní zazněla parafráze přísloví uvedená v nadpisu článku. “Praha má magickou atmosféru a každý kdo má nějaké tvůrčí schopnosti, je tady musí rozvinout,” říká Vika Golovinova, která vytváří dekorativní předměty, je inženýrka ekonomie a přišla z Ruska. Svetlana Silich je běloruská scénografka, říká že v České republice měla pocit jakoby najednou mohla cokoliv, materiály jsou přístupné, je možné tvořit a experimentovat. Svetlana Khaleckaya také vystudovala scénografii a dělala loutková divadla. Kromě toho maluje obrazy a pořádá prodejní výstavy. Věnovala se také keramice a pochvaluje si, že u nás je možné sehnat kvalitní materiál. Ale je jí líto, že nevydělá víc peněz a nemohla jet svou dcerou k moři. Z Běloruska odešla z politických důvodů.

Další akcí na téma migrace bude Společné pečení vánočního cukroví pro potřebné, kterou pořádá HateFree 10. prosince mezi 10 a 18 hodinou v Národní galerii ve Veletržním paláci. Proběhne jako doprovodný program výstavy Zákon cesty čínského umělce Aj Wej-weje.