Že to nebude obyčejná výstava, je jasné hned po vstupu do první místnosti, kde leží zhroucený obří lustr a občas významně zabliká. Další prostory pak připomínají průchod dílnou šíleného vynálezce. Kintera pokračuje v propojování techniky a umění skutečně velkolepě, ale především zábavně. V dopoledních hodinách sem směřují školní skupiny a dětské nadšení zážitek z výstavy značně umocní.

IMG 20171019 110050

Metráky elektronických součástek a kabelů jsou zdánlivě ledabyle poházeny po zemi. Na pracovních stolech je mimochodem odložený notebook s promítáním přípravy výstavy. Novorenesanční interiér není ničím, ani pouhou kulisou díla. Nanejvýš se zájem omezí na bednění bránící jeho poškození. Lešení umožní procházet tuto tajuplnou fabriku s nadhledem. Monumentální návrší automatických praček doplňuje atmosféru hučením točících se bubnů. Každý sál nabízí nová a nová překvapení. Když vedle vás začnou poskakovat pavouci s hlavou zeměkoule nebo se rozezní jukebox na kopci jako chrámová hora. Mezitím vším jsou rozmístěny drobné plastiky, které si zaslouží neméně pozornosti.

Výstava Nervous Trees je přístupná v Galerii Rudolfinum od 7. září do 27. prosince 2017. Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin (ve čtvrtek až do 20 hodin).  Sluší se poděkovat softwarové firmě Avast, díky níž si můžeme užít mimořádnou expozici bezplatně.

Krištof Kintera se narodil 20. září 1973 v Praze. Studoval na AVU v Praze a Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterodamu. Na kontě má přes dvacet samostatných výstav v Česku, Nizozemí, Německu, Slovensku, Švýcarsku, Polsku a Itálii. Třikrát byl nominovám na Cenu Jindřicha Chalupeckého.  Do veřejného prostoru se zapsal pomníkem cyklistovi a aktivistovi Janu Bouchalovi v Holešovicích či mementa mori sebevrahům v Nuslích.