uvodni fotka tomas vanek

*1982

grafika

 
Zájmy: psaní, počítačová grafika, šachy, hry

Používané techniky a materiál: vlastní fotografie a fotografie přátel, ukradená díla umělců staré doby v podobě fotografie z internetu, taky trochu pornografie nebo co mě zrovna zaujme. Pracuju ve volně šiřitelném programu GIMP za pomoci efektu křivky a efektu prolínání vrstev.

Výstavy: Asi 15 samostatných výstav v knihovnách, kavárnách a menších galerií, dále účast na společných výstavách: HOME (Belgie) a Ta-jemná zákoutí mysli (Praha)

Čím byste charakterizovali vaši tvorbu?

Je to alchymie a svatokrádež, která mi má pozvednout náladu už tím, že vznikne něco nového a neokoukaného. Někdy je frustrující snaha, která nemá výsledek, jindy je naopak překvapivé, jak krátká vede cesta k cíli.

Co vás přivedlo k umění?

K psaní mě přivedl tak nějak život a k počítačové grafice asi touha vyrovnat se jedné z bývalých přítelkyň ve chvíli, kdy mě opustila. Od jisté doby, kdy se objevila metoda, už je to návyk.

Jak vám umění pomáhá při zvládání vašich problémů?

Mnohočetně. Především se jako umělec cítím svobodnější než jako neumětel, někdy je ta hranice tenká. Je to proces, který asi jen tak neskončí a doufám ještě v průlomy a zlepšení, které může budoucnost přinést.

Jaký by byl váš vzkaz pro lidi?

Buďte na sebe hodní a když už se pustíte do umění, nepouštějte se ho.