UMpohostinny design ceskegalerieZatímco některé kavárny mají vystavování uměleckých děl jako vedlejší činnost, na Umprumu udělali dočasně z galerie opravdovou kavárnu. Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové tu vystavují klauzurní práce a obsluhují hosty. Připraven je bohatý doprovodný program na mezinárodní úrovni. Výstava Design Treat Café potrvá do 2. června 2018, kdy proběhne závěrečný večírek.
Zatímco některé kavárny mají vystavování uměleckých děl jako vedlejší činnost, na Umprumu udělali dočasně z galerie opravdovou kavárnu. Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové tu vystavují klauzurní práce a obsluhují hosty. Připraven je bohatý doprovodný program na mezinárodní úrovni. Výstava Design Treat Café potrvá do 2. června 2018, kdy proběhne závěrečný večírek.

UMPRUM Design Treat Caf Atelier K O V foto L Glisnikova 15Autorkou a kurátorkou výstavy je vedoucí ateliéru K.O.V. (koncept, objekt, význam) docentka Eva Eisler. Cílem má být zapojit studenty do komunikace s veřejností. “Chceme se naučit vytvářet vztahy, protože můžeme mít sebelepší vzdělání, ale náš život se může rozpadnout ve vztazích v rodině, s partnery, s komunitou… Také se budou muset potýkat s navštěvníkem, který si třeba chce nějaké dílo vybrat, ale je náladový. Učíme se trpělivosti, chápání a respektu,” říká Eva Eisler. Studenty tak má projekt vytáhnout z jejich komfortní zóny a zaběhnutého života v ateliéru.

Návštěvníci si mohou posedět u stolu z masivního dřeva, zahrát si šachy, prohlédnout výstavu a videoprojekci. Dostanou také ceník děl a některé si odnést domů. Někteří z autorů se přitom již nyní účastní domácích i mezinárodních výstav a jsou nositeli ocenění.

Ateliér K.O.V. má okolo 25 studentů ze šesti ročníků. Funguje tak v podstatě jako jednotřídka, kde se mladší mohou učit od starších a jsou všichni jsou ve stálém kontaktu. Část z nich jsou zahraniční stážisté, kteří absolvují výuku v angličtině.

Doprovodný program zajišťuje Marie Kordovská. Pravidelně bude probíhat každý čtvrtek od 18 hodin. Další akce budou nepravidelně, obvykle v pátek a v sobotu. Po celý týden od 23. dubna se projekt zapojí také do Týdne umění. V tomtéž týdny o víkendu bude otevřeno v rámci Open Square na náměstí Jana Palacha i další akce Gallery Weekend Prague.

Do budoucna by mělo vzniknout při Vysoké škole uměleckoprůmyslové trvalé zařízení pro veřejnost. To však závisí na otevření nové budovy v Mikulandské ulici. Jednou z možností tak je, že se ze stávájícího sálu galerie UM stane kavárna natrvalo a dojde k odkrytí oken s výhledem na Rudolfinum.

 

Autorkou fotografií ze zahájení výstavy je Lenka Glisníková