dve kladenske vytvarnice recenze ceskegaleriePoslední výstavou před galerijními prázdninami v Artinboxu jsou fotografie, kresby a litografie dvou autorek z Kladna s příznačným názvem Dvě z Kladna. Jiřina Hankeová při společenské akci v galerii provedla komentovanou prohlídku, křest katalogu a přednesla své básně. Na již zesnulou Jitku Válou zavzpomínala její pomocnice Marie Vydrová.  Výstava potrvá do 28. čevna 2018.


 

 

IMG 20180611 182548Poslední výstavou před galerijními prázdninami v Artinboxu jsou fotografie, kresby a litografie dvou autorek z Kladna s příznačným názvem Dvě z Kladna. Jiřina Hankeová při společenské akci v galerii provedla komentovanou prohlídku, křest katalogu a přednesla své básně. Na již zesnulou Jitku Válou zavzpomínala její pomocnice Marie Vydrová.  Výstava potrvá do 28. čevna 2018.

V rámci kulmináže 11. června byl pokřtěn katalog děl Jiřiny Hankeové Světlo-tvar-barva. Autor textu Michal Janata uvedl: “Katalog je stopou, kterou po sobě zanechává výstava. Prodlužuje čas výstavy mimo její interval a je její ozvěnou, obrazem výstavy.”

Při komentované prohlídce autorka Jiřina Hankeová přiblížila, ze kterých cyklů jednotlivé fotografie pocházejí. Například Ztráty a nálezy pocházejí z nalezených a různě komponovaných předmětů. Ovoce a zelenina byla fotografována během zpracování v kuchyni. Různobarevné gauče jsou skutečnou součástí autorčina obydlí, kde na začátku každého ročního období pohovku převlékne a vyzdobí.

Jaro

Růžový nádech okvětního plátku

kapička medu na špičce jazyka

jemné doteky konečky prstů

zelené chomáčky roztoužené země

stisk rozprašovače májových deštíků

a vzápětí vymetená obloha.

Další vystavující autorkou je již zesnulá Jitka Válová. Mezi díly je i kresba tří kostlivců, jež vznikla několik týdnů před její smrtí. Na výtvarnici zavzpomínala Marie Vydrová, která jí pomáhala v posledních letech. V této době vznikaly litografie a kresby uhlem. Vytvořila i několik větších pláten, ale ty se již do galerie nevešly. Marie Vydrová ji asistovala, připravovala pracovní místo a pomáhala při problémech s chůzí.

Osobně se znaly i obě vystavující autorky. Společně vystavovaly v roce 1985 a často se navštěvovaly a pořádaly umělecká setkání. Kurátory jsou Nadia Rovderová a manžel autorky a fotograf Jiří Hanke.