Redakce České galerie zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce, nabízí jim příležitost uplatnit svoje vzdělání a talent v kultuře. Současně podporuje tvůrce, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, prezentací jejich děl a příběhů ve Skupině F. Již 20 let vydáváme tištěný přehled výstav výtvarného umění, který je zdarma k dispozici v kavárnách a galeriích. V roce 2017 jsme otevřeli zpravodajský a recenzní portál www.ceskegalerie.cz. Prosazujeme zájmy lidí se zdravotním znevýhodněním a vzděláváme veřejnost v oblasti destigmatizace, propojujeme témata duševního zdraví a výtvarného umění, pořádáme přednášky, besedy, výtvarné dílny a autorská čtení. Účastníme se celorepublikové kampaně Týdny pro duševní zdraví. Redakce České galerie je součástí neziskové organizace Fokus Praha, která již téměř 30 let podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Tím, že nás podpoříte, přispějete na udržitelný chod redakce České galerie a realizaci výstav a doprovodných programů Skupiny F. Cíl: 100 000,-Kč Srdečně děkujeme!!!  Fokus Praha, z.ú. Praha www.fokus-praha.cz

skala prastanekMalostranské náměstí konečně ztratilo podobu parkoviště a na uvolněném prostranství začíná být živo. K občerstvení duchovnímu i fyzickému má sloužit instalace umělce Františka Skály.

 

 

 

 

 

Malostranské náměstí konečně ztratilo podobu parkoviště a na uvolněném prostranství začíná být živo. K občerstvení duchovnímu i fyzickému má sloužit instalace umělce Františka Skály.


Šest a půl metru vysoký objekt je vytvořen z tři sta let starého dubového kmene. Je upraven jako stánek rychlé občerstvení, který provozuje kavárník a autor pian v ulicích Ondřej Kobza. Doplněn je o starý amplion, svítící písmeno S ze starého nápisu na galerii Mánes a navrchu živou zahrádku na dřevěném kole. Po setmění se rozsvítí dutiny kmene. Pořadatelé chtějí do turistické plantáže přinést zdivočelou přírodu a zplaněnou architekturu. Letitý kmen odkazuje na historický dub, který na nejstarším malostranském tržišti stával za dob svatého Václava. Instalace má souvislost s nedalekou výstavou Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně a současně je zařazen do sochařského festivalu Skulpturline.

“Kmen stromu jsem měl vyhlídnutý od roku 1980 a od šedesátých let již ležel v oboře zámeckého parku ve Veltrusích. Po povodních v roce 2002 jsem ho odtamtud vyzvedl a restauroval, aby mohl dále žít. Moje představa byla vytvořit pomník k uctívání starého stromu, který bude začleněn do městského interiéru,” popisuje František Skála. Původně měl být realizován na Žižkově

Slavnostní otevření zahájila skupina Quašňák sbírkou veselých výroků ze světa fotbalu, Tomáš Míka přednesem veršů tepajících aktuální dění a svižné tóny Gipsy Music. Moderování se ujal David Vávra a František Skála interpretoval lidové písně s prastánkovou tématikou. Nálada byla skvělá.

“Zvítězil dobrý úmysl nad byrokracií. Prastánek tu měl stát dávno a nakonec jsme museli situaci řešit s pražskou primátorkou. Nakonec se to podařilo a máme extenzi extrémně úspěšné výstavy v jízdárně,” řekl ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Osvícený název se slove “První Prastánek pražský. “Záměrem je, aby to byl řetězec, to doufám všichni chápete,” sděluje při ovacích publika autor projektu.

 

Prastánek v lidové písni