Redakce České galerie zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce, nabízí jim příležitost uplatnit svoje vzdělání a talent v kultuře. Současně podporuje tvůrce, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, prezentací jejich děl a příběhů ve Skupině F. Již 20 let vydáváme tištěný přehled výstav výtvarného umění, který je zdarma k dispozici v kavárnách a galeriích. V roce 2017 jsme otevřeli zpravodajský a recenzní portál www.ceskegalerie.cz. Prosazujeme zájmy lidí se zdravotním znevýhodněním a vzděláváme veřejnost v oblasti destigmatizace, propojujeme témata duševního zdraví a výtvarného umění, pořádáme přednášky, besedy, výtvarné dílny a autorská čtení. Účastníme se celorepublikové kampaně Týdny pro duševní zdraví. Redakce České galerie je součástí neziskové organizace Fokus Praha, která již téměř 30 let podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Tím, že nás podpoříte, přispějete na udržitelný chod redakce České galerie a realizaci výstav a doprovodných programů Skupiny F. Cíl: 100 000,-Kč Srdečně děkujeme!!!  Fokus Praha, z.ú. Praha www.fokus-praha.cz

jolana havelkova atelier sudek ceskegalerieJedna dvacet panelů se sedmi tisíci fotografiemi vytváří vůbec největší soubor, jaký kdy byl v Ateliéru Josefa Sudka vystaven. Zdálky působí esteticky jako dekorace. Zblízka je možné pozorovat dvaceti čtyř hodinový cyklus krajiny zachycený ve 352 záběrech. Rozlučka s výstavou tradičně školené fotografky, která má schopnost objevovat nové světy, proběhla v neděli 14. ledna. Navštívit ji však bude možné až do pátku 19. ledna 2018. IMG 20180114 170626Jedna dvacet panelů se sedmi tisíci fotografiemi vytváří vůbec největší soubor, jaký kdy byl v Ateliéru Josefa Sudka vystaven. Zdálky působí esteticky jako dekorace. Zblízka je možné pozorovat dvaceti čtyř hodinový cyklus krajiny zachycený ve 352 záběrech. Rozlučka s výstavou tradičně školené fotografky, která má schopnost objevovat nové světy, proběhla v neděli 14. ledna. Navštívit ji však bude možné až do pátku 19. ledna 2018.

“Výstava je pro mě důležitá osobně, protože se s autorkou známe dvacet let a už jsme dělaly několik výstav. Jolana propojuje řadu perspektiv, má velký cit pro estetiku a formu a zároveň obrovský přesah. Citlivá data spojují časosběrný dokument s prvky autobiografie. Je pro mne stále záhadou, jak byly fotografie z kamerových systémů získány,” uvedla kurátorka výstavy Martina Pachmanová (na fotografii vpravo). Jde vlastně o jakési vrácení úderu veřejnému i utajenému okrádání o naše soukromí.

Fotografka sbírala podklady sedm let a procestovala kus České republiky. Výjevy jsou z přírodní krajiny, venkova i velkoměsta. Na některých fotografiích se objevuje sama autorka. Východy a západy slunce, rozmary počasí, prudké střídání sluncem vykreslené krajiny a neproniknutelné mlhy, náhodní kolemjdoucí. V každém panelu si můžete číst jednodenní příběh určitého místa.

Jolana Havelková se narodila 8. května 1966 v Kolíně. Vystudovala Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Věnuje se klasické fotografii, konceptuálnímu umění, videoartu a tvorbě filmových dokumentů. Externě vyučuje kritiku fotografie na Univerzitě Purkyně. Působí také jako kurátorka a spoluorganizovala festival Funkeho Kolín.