PETR PIVOŇKA – UMĚNÍ ČASU  PETR PIVOŇKA – UMĚNÍ ČASU
Muzeum umění a designu Benešov - Městská výstavní síň, Malé náměstí 1700, Benešov 
3. duben 2018 - 28. duben 2018

Vernisáž: 3. 4. 2018 v 17 hodin.

 

http://www.mudbenesov.cz/petr-pivonka/


Petr Pivoňka ve svých fotografiích dokumentuje kouzlo míst, na kterých se jakýmkoli způsobem podepsal čas. Mnoho těchto fotografií vzniklo během urbexu (z anglického urban exploration). Lidé, kteří se tomuto trendu věnují, vyhledávají místa, domy, nebo celé čtvrti, kde sice lidé žili, ale z nejrůznějších důvodů odešli. Nepsaným pravidlem je, že objevitelé nesmí do prostředí nijak zasahovat, aby půvab místa mohli objevovat i další. Často také nezveřejňují lokace, jednak proto, že se často pohybují na hraně zákona, ale také, aby místa nenašli ti, kteří z toho chtějí mít pouze prospěch. Odměnou jsou vzpomínky a fotografie z míst, která vypadají jak z pohádek o Šípkové Růžence.

Urbex, z anglického urban exploration, je trend, který se v posledních letech stává stále více a více populární. Jedná se o prozkoumávání městských zákoutí a hledání míst, kde se zastavil čas. Nejčastěji se jedná o budovy, které museli jejich obyvatelé, někdy velmi narychlo, opustit. Objevitelé tak nalézají spoustu zajímavých detailů, které vykreslují život dávno zapomenutých obyvatel. Někdy jsou místa opuštěná pouze pár let, ale nadšenci často nacházejí i lokace, které jsou ponechané svému osudu již několik desetiletí. Právě

Urbex má i svá pravidla. Objevitelé nesmí do místa zasahovat víc, než je nezbytně nutné a neměli by prozrazovat své lokace. Fotografie a vzpomínky jsou tak tím jediným, co z návštěvy takového místa zůstane.
Fotografie Petra Pivoňky jsou z velké části právě z jeho urbexových výprav.

 

Muzeum umění a designu Benešov - Městská výstavní síň