Bonjour, Monsieur Gaugin: Čeští umělci v Bretani 1850-1950  Bonjour, Monsieur Gaugin: Čeští umělci v Bretani 1850-1950
Národní galerie Praha - Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1 
16. listopad 2018 - 17. březen 2019

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/bonjour-monsieur-gauguin/


Recenze: Francie není jenom Paříž. Čeští umělci v Bretani

 

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky pontavenské škole stala významným uměleckým centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Pravidelně do Bretaně jezdili i umělci českého původ, několik málo z nich se tam i na čas usadilo.

Výstava zmapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950 a zhodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy, vliv pontavenské školy na jejich tvorbu či naopak její jedinečnost.

Díla českých autorů (např. Jaroslav Čermák, Antonín Chitussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen, Jan Křížek) budou doplněna o srovnání s obrazy zahraničních tvůrců jako Paul Gauguin, Paul Sérusier a Emil Bernard.

Výstavu připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Musée dépertemental breton, kde se bude výstava konat od června do září 2018, poté se přesune do paláce Kinských.   

Kurátoři: Anna Pravdová, Kristýna Hochmuth
Odborná spolupráce: Philippe Le Stum
Autoři připravované publikace Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani (1850–1950): Anna Pravdová (editor), Philippe Le Stum, Kristýna Hochmuth

 

Národní galerie Praha - Palác Kinských