Hynek Čermák - Nik On Akt 

Hynek Čermák - Nik On Akt
Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 
8. listopad 2018 - 9. prosinec 2018

Praha 1, Nikon Photo Gallery

Informace o výstavě

Nikon Photo Gallery na webu Českých galerií

Hynek Čermák pochází z rodiny výtvarníků. Otec i matka jsou absolventy výtvarné školy na Hollarově náměstí. Sestra vystudovala fotografii. Hynek vystudoval technický obor na SOU a maturoval jako mechanik. Otec (Bedřich Čermák) mnohokrát ve svých dílech pracoval s aktem, také matka (Jarmila Hannah Čermáková) ve svých obrazech i básních často pracuje s ženskou nahotou či mateřstvím jako výrazem naděje a svobody.

Právě v rodině má tedy evidentně původ Hynkův vztah ke krásnu, které prezentuje skrze ženské tělo. Jakkoli se může zdát, že se jedná pouze o erotický symbol, doufá, že snad divák pocítí i odvahu, pokoru a samozřejmost, kterou nahota inspiruje. A fascinující možnost zastavit čas, kterou nabízí právě tvorba aktu.

Říká se, že herci mají jemnou duši. I když Hynek Čermák hraje povětšinou drsné muže, k ženám se chová jako k bohyním. Při své zálibě fotografování rád přesvědčuje ženy, že jsou krásné. Vznikají tak nádherné fotky, které pomáhají.

„Akty fotím už řadu let a musím říct, že mě to hrozně baví. Fotky z výstavy se snažím prodávat v rámci boje proti rakovině prsu. Prostě prso za prso. Ale kvalitu fotek nijak nepřeceňuju, myslím, že se z devadesáti procent prodaly proto, že jsem je fotil coby populární herec a že peníze jdou na dobrou věc“, říká skromně autor.