Čestmír Krátký 

Čestmír Krátký
Oblastní galerie v Liberci, Masarykova 723/14, Liberec 
12. říjen 2017 - 26. listopad 2017

Liberec, Oblastní galerie v Liberci

Fotograf českého informelu

V dubnu letošního roku by se dožil 85 let význačný fotograf, historik umění a etnograf Čestmír Krátký (23. 4. 1932 Liberec – 20. 9. 2016 Praha). V oblasti výtvarného umění a fotografie se stal uznávanou libereckou osobností. Spolu s Ladislavem Postupou, Janem Pikousem a Jiřím Plátkem i výrazným členem Studia výtvarné fotografie, které působilo v Liberci v šedesátých letech, a kdy vznikla i jeho celá fotografická tvorba. 

Ovlivněn tehdejšími informelními tendencemi pražské výtvarné scény a filozofií existencialismu přešel postupně od fotografie krajiny Boubínského pralesa a Jizerských hor k fotografii umělecky výtvarné.

Krajinné atmosférické celky vyměnil za detaily ztrouchnivělých kmenů, rozpraskané kúry, struktur zdí a kovů. Hledal symbolická znamení, kterým dával osobním fotografickým procesem a příznačnými názvy nový filozofický význam. Jeho tvorba byla zastoupena na mnoha individuálních a kolektivních výstavách u nás i v zahraničí. Jako teoretik a pracovník Oblastní galerie v Liberci přispíval do odborných časopisů a deníků. Byl jedním z prvních fotografů u nás, kteří začali spolupracovat s architekty a podílel se na zapojení monumentální fotografie do veřejných interiérů.

Vyšly mu dvě monografie a jeho dílo má velký význam nejen na liberecké výtvarné scéně, ale právem patří do historie vývoje československé fotografie 20. století.

Vernisáž: 12. října v 17.30 hodin

Komentované prohlídky s autorkou výstavy Janou Hunterovou: 

26. 10. (čtvrtek) v 10.30 a 17.00 hodin

26. 11. (neděle) v 15.00 hodin

 

Oblastní galerie v Liberci