Anthony van Dyck 

Anthony van Dyck
Stará Pinakotéka, Mnichov 
25. říjen 2019 - 2. únor 2020

Mnichov, Pinakotéky

Anthony van Dyck (1599-1641) byl v celé Evropě proslulý díky jeho portrétům vladařů, vojevůdců, umělců a krás své doby. Své modely zachycoval s nesrovnatelnou živostí a věrohodností. Cesta ke slávě Anthonyho van Dycka však nebyla jednoduchá. Jeho umělecké začátky byly utvářeny slavným Peterem Paulem Rubensem, obdivovaným a ohromujícím vzorem. Rané příběhy svědčí jak o intenzivních debatách s Rubensem, tak i o vzájemném tvrdém boji. Svoji vlastní cestu si Van Dyck našel pouze v Itálii, pod vlivem benátské malby Titiana a Tintoretta.

Portréty Van Dycka se vyznačují citlivým pozorováním osobnosti zobrazovaného, jemným, téměř smysly vnímatelným vykreslením tkanin, to vše inscenované oproti nádhernému dekoru na pozadí.

Výstava představuje výsledky víceletého výzkumného projektu, který se mimo jiné zaměřil na otázky vzniku Van Dyckových obrazů a na jeho dílenskou praxi. Díla z vlastních sbírek jsou doplněna mezinárodními zápůjčkami, které, stejně jako kresby a olejové skici, umožňují rekonstruovat tvůrčí proces umělce.

Pod společným sponzorstvím federálního prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a Jeho Veličenstva, belgického krále.

Stará Pinakotéka, Mnichov