Helena Horálková: Tisky 

Helena Horálková: Tisky
Mekuc - Mělnické kulturní centrum / Galerie ve věži, ulice 5. května – Pražská brána, Mělník 
27. září 2019 - 17. listopad 2019

Mělník, Mekuc - Mělnické kulturní centrum / Galerie ve věži

 

Helena Horálková se od dob studia zabývá volnou grafikou, převážně hlubotiskem. Často kombinuje tisky z výšky a z hloubky, přičemž ctí náhodu a improvizaci.
Kolekce „Tisky“ představuje výběr z tvorby z posledních dvaceti let autorčiny tvůrčí práce. V rámci volné grafiky jsou zastoupena díla, která zachycují zejména přírodu v její rozmanité a proměnlivé barevné škále. Dalším tématem velkoformátových linorytových grafik je tepající život velkoměsta se svými přízračnými obyvateli.

Z ilustrační tvorby jsou součástí kolekce linorytové grafické listy na motivy jarmareční písně „Byla panna, měla pána, byla do něj udělána“ v nichž se hrdě hlásí k žižkovskému původu a grafický soubor Mudrosloví národa slovanského od F.L. Čelakovského. Závěrem soubor doplní humoristické ilustrace ke knize Muži v Offsidu od Karla Poláčka (nakladatelství Paseka, 2004).

Vernisáž uvede člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar Petr Štěpán.

Helena Horálková *1955
Helena Horálková v letech 1974-1979 vystudovala grafické techniky v ateliéru prof. Wernera Klemke na Kunsthochschule v Berlíně.
Aktivně se věnuje grafice, kresbě a ilustraci. Působí také jako výtvarný pedagog.
V letech 1995-2004 vedla ateliér grafických technik na Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli (dnes Fakulta restaurování Univerzity Pardubice).

Od roku 1991 je členkou Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Mekuc - Mělnické kulturní centrum / Galerie ve věži