Stefan Milkov, Pavel Forman - AVALONMAN 

Stefan Milkov, Pavel Forman - AVALONMAN
Galerie Crears, Nábřeží Dukelských hrdinů 442, Rožnov pod Radhoštěm 
2. říjen 2019 - 16. listopad 2019

Rožnov pod Radhoštěm, Galerie Crears

 

 

malba, socha

Společná výstava dvou umělců Stefana Milkova a Pavla Formana.

Stefan Milkov
sochař, designer, hudebník se narodil v Bohumíně 9.3.1955. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště (1971-1974) a v letech 1976 1982 Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, atelier sochařství. Členem umělecké skupiny Tvrdohlaví v období 1987-91, jejímž byl Stefan Milkov zakládajícím členem. V současnosti žije a pracuje v Praze.

Pavel Forman
Malíř, básník a pedagog Pavel Forman se narodil 11. listopadu 1977 v severomoravském městě Bruntál. Umění se věnoval již od mládí, na gymnáziu založil heavymetalovou skupinu, v které byl kytaristou. Rok po maturitě vydal svoji první básnickou sbírku Zlámrkef. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (2010–2018), berlínské Universität der Künste (2003–2006), navštěvoval také tamní Humboldtovu univerzitu, kde se mezi lety 2000 až 2001 věnoval současné německé literatuře, studia však nedokončil. Má za sebou uměleckou stáž na National College of Art and Design v Dublinu, akademické pobyty v Holandsku, Dánsku a Litvě.

Pro Formanovo dílo je charakteristické vizuální bohatství a sofistikovaná barevná agresivita jeho obrazů. Malíř pracuje s mnoha motivy. Nebojí se zobrazovat ikonické figury české společnosti 20. století jako například Tomáše Garrigue Masaryka, Karla Gotta či Hurvínka. Nedělá to v klasickém realistickém duchu, ale hlubokým ponorem do tématu. Nechává se inspirovat uměním pop artu, ale také je možno v jeho díle objevit silné stopy současné popkultury a zejména street artu. Pavel Forman ve své umělecké kariéře dosáhl mnoha ocenění a stipendií například v Litvě, Holandsku, Dánsku či USA. V roce 2009 získal nejvyšší ocenění pro mladého umělce do pětatřiceti let na XV. Bienále de Cerveira v Portugalsku.

Galerie Crears