Autoportrét : identita – realita? 

Autoportrét : identita – realita?
Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1 
4. září 2019 - 29. září 2019

Praha 1, Galerie Hollar

Kurátor výstavy: Miloslav Polcar

Cílem výstavního projektu pod názvem Autoportrét : identita – realita ? bylo získat pohled na fenomén tvorby autoportrétu, jak jej chápou ve své tvorbě současní umělci, grafici – členové SČUG Hollar.

Důvody k vytváření autoportrétu byly v různých dobách odlišné. Od prezentace vlastní řemeslné dovednosti ve snaze získat zákazníka, přes expresivní vyjádření vlastní nálady a psychického stavu moderních umělců až po konceptuální řešení a úvahy současných umělců. Vynálezem fotografie se portrétování ještě více usnadnilo a dnes si miliony lidí po celém světě pořizují selfíčka na chytrých telefonech a vkládají je na sociální sítě.

Jak odlišit umělecké dílo portrétu od obyčejného zachycení tváře?

Co může autoportrét vytvořený umělcem vyjádřit navíc a lépe?

Dnes má umění různé formy i obsahy a umělec může pracovat s různými vyjadřovacími prostředky, které řemeslně ovládá. A důvodem k takovému uměleckému vytváření vlastního portrétu

je především ohledávání vlastní identity, její nacházení a utváření, které má rysy introspekce a sebehodnocení a které stírá hranice mezi iluzí a realitou, a identita nezná hranic kdo vlastně jsem a co mě vystihuje?

Jak vnímám sám sebe a jak chci být vnímán? Čím bych chtěl vlastně být?

(M. P.)

Fanis Ainacidis, Jiří Altmann, Pavla Aubrechtová, Jan Blaha, Šimon Brejcha, Jana Budíková, Lenka Falušiová, Petr Fiala, Eduard Halberštát, František Hodonský, Zbyněk Hraba, Tomáš Hřivnáč, Said Ismail, Eva Jakubcová, Zbyněk Janáček, Jarmila Janůjová, Lenka Kahuda Klokočková, Bedřich Kocman, Jan Kocman, Petr Korbelář, Jiří Kornatovský, Alena Laufrová, Michaela Lesařová–Roubíčková, Renata Maesová, Martin Mulač, Berenika Ovčáčková, Pavel PIekar, Miloslav Polcar, Marek Sibinský, Miloš Sláma, Jiří Slíva, Karel Šafář, Jan Šafránek, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková

 

Galerie Hollar