Kolekce Muzea Groeninge Bruggy 

Sbírka Bruggských muzeí
Muzeum Groeninge, Bruggy 
1. leden 2019 - 31. prosinec 2050

Bruggy, Stálá expozice — Muzeum Groeninge

Sbírka Bruggských muzeí zahrnuje více než 70 000 položek. Převážná většina témat úzce souvisí s bohatou historií města Bruggy. Různé sbírky byly shromážděny sběrateli a milovníky umění nebo pocházejí z občanských institucí, jako jsou Akademie nebo Sint-Janshospitaal (Nemocnice U Sv. Jana). Memlingovo muzeum, první muzeum v Bruggách, otevřelo své brány již v roce 1839.

Sbírka zahrnuje deskové obrazy vlámských starých mistrů. Ty můžete spatřit nejen v Groeningemuseu, ale také v Nemocnici u Sv. Jana, v Onze-Lieve-Vrouw ter Potterie a Onze-Lieve-Vrouwekerk (kostel Panny Marie). Na těchto místech jsou k vidění také díla neoklasických umělců, jako je Joseph-Benoît Suvée, Joseph Odevaere, François Joseph Kinsoen a vlámští expresionisté, jako je Gustave van de Woestijne, Jean Brusselmans a Constant Permeke.

Sbírka výtvarného umění zahrnuje kromě obrazů také řadu soch, grafik a kreseb od středověku po současnost.

Krom toho Gruuthusemuseum, Sint-Janshospitaal, Onze-Lieve-Vrouw ter Potterie, Onze-Lieve Vrouwekerk a Folklorní muzeum (Muzeum lidového života) prezentují také užité umění. Tento působivý přehled řemesel v Bruggách zahrnuje různé sbírky tapisérií, slavné brugské krajky, stříbro, nábytek a keramiku. A konečně, muzeum Bruggy má hodnotnou sbírku lidového umění. Oproti tomu postava básníka Guida Gezelle je podrobně představena v Gezellemuzeu.

Muzeum Groeninge, Bruggy