Zapomenutý ruský patron. Sbírka hraběte Pavla Sergejeviče Stroganova 

Zapomenutý ruský patron. Sbírka hraběte Pavla Sergejeviče Stroganova
Státní muzeum Ermitáž, Petrohrad 
26. červen 2019 - 13. říjen 2019

Petrohrad, Státní muzeum Ermitáž

Od 26. června 2019 probíhá v Mikulášském sále Zimního paláce výstava „Zapomenutý ruský patron. Sbírka hraběte Pavla Sergejeviče Stroganova.“

V uplynulých desetiletích se v Rusku i v zahraničí konalo několik výstav věnovaných uměleckým pokladům ze sbírek rodu Stroganovů, se zaměřením pozornosti na osobnost hraběte Alexandera Sergejeviče Stroganova, prezidenta Akademie umění, který vytvořil jádro rodinné sbírky.

Sbírka, kterou hrabě Pavel Sergejevič Stroganov (1823–1911) vytvářel během druhé a třetí čtvrtiny 19. století, byla řadu let nezaslouženě přehlížena. Hrabě ji uchovával ve svém panském sídle v ulici Sergievskaya (nyní ulice Tchaikovsky) v Petrohradě, jak zachycuje série akvarelů Julese Maybluma. Později některé z obrazů vstoupily do Tambovské Regionální galerie prostřednictvím venkovského statku Stroganovů. V roce 1919 byly zbývající práce přemístěny do Stroganovského paláce na Něvském prospektu a jejich původ byl zapomenut. Současnou výstavu tak lze označit za oslavu 100. výročí předání sbírky do Stroganovského paláce.

Sbírka hraběte obsahovala jedinečné příklady evropské (včetně italské renesance) a ruské malby, sochařství, užitého umění, čínské keramiky a unikátní sbírku knih (jejíž část byla věnována Ermitáži už za života majitele). Během let řada předmětů ze sbírky obohatila inventáře některých hlavních muzeí v zemi, zatímco jiné si našly cestu do zahraničí.

Současná výstava, shromažďující v jediném výstavním prostoru díla ze Státního muzea Ermitáž, Regionální umělecké galerie Tambov, Státního Puškinova muzea výtvarného umění i dalších muzeí, je skromným pokusem o znovuvzkříšení původní sbírky. Celkově představuje více než 70 obrazů, přibližně 40 sochařských děl a předmětů užitého umění, a kolem 30 akvarelů a fotografií.

Kurátorem výstavy je Fjodor Sergejevič Svetlakov, mladší vědecký pracovník na katedře západoevropského výtvarného umění.

Státní muzeum Ermitáž, Petrohrad