Thonet & Design 

Thonet & Design
Pinakothek der Moderne - Die Neue Sammlung - The Design Museum  
17. květen 2019 - 2. únor 2020

Mnichov, Pinakotéky

Od jednoho řemeslníka ke světové společnosti: 200 let designu nábytku se odráží v historii rodinného podniku Thonet. Průlomové úspěchy raného období - nové technologie, nové možnosti navrhování, nové distribuční a marketingové kanály jsou prezentovány na pozadí vývoje 20. a počátku 21. století.

Z malého podniku založeného roku 1819 truhlářským mistrem Michaelem Thonetem z města Boppard vznikl v průběhu desetiletí jeden z předních světových výrobců ohýbaného dřevěného nábytku. Model Thonet č. 14 je stále jedním z nejoblíbenějších a nejvíce vyráběných kusů nábytku.

Koncem dvacátých let 20. století Thonet spojením s návrháři éry Bauhausu zacílil svoji pozornost k novému typu trubkového ocelového nábytku. Vzhledem k tomu, že tento nábytek z trubkové oceli a nábytek z ohýbaného dřeva jsou již dlouho součástí stálé expozice Nové sbírky, je aktuální výstava zaměřena na průkopnické návrhy moderních designérů - od Eddieho Harlise, přes Vernera Pantona až po Normana Fostera, Stefana Dieze, Konstantina Grcic a nejnověji Sebastiana Herknera. Výstavu navrhl mnichovský designér Steffen Kehrle, který při této příležitosti také navrhl sedací nábytek pro Novou sbírku.

Die Pinakotheken, München