Redakce České galerie zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce, nabízí jim příležitost uplatnit svoje vzdělání a talent v kultuře. Současně podporuje tvůrce, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, prezentací jejich děl a příběhů ve Skupině F. Již 20 let vydáváme tištěný přehled výstav výtvarného umění, který je zdarma k dispozici v kavárnách a galeriích. V roce 2017 jsme otevřeli zpravodajský a recenzní portál www.ceskegalerie.cz. Prosazujeme zájmy lidí se zdravotním znevýhodněním a vzděláváme veřejnost v oblasti destigmatizace, propojujeme témata duševního zdraví a výtvarného umění, pořádáme přednášky, besedy, výtvarné dílny a autorská čtení. Účastníme se celorepublikové kampaně Týdny pro duševní zdraví. Redakce České galerie je součástí neziskové organizace Fokus Praha, která již téměř 30 let podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Tím, že nás podpoříte, přispějete na udržitelný chod redakce České galerie a realizaci výstav a doprovodných programů Skupiny F. Cíl: 100 000,-Kč Srdečně děkujeme!!!  Fokus Praha, z.ú. Praha www.fokus-praha.cz

Anna Niklová: Riso 

Anna Niklová: Riso
Mekuc, Galerie ve věži, ulice 5. května – Pražská brána, Mělník 
19. červenec 2019 - 22. září 2019

Mělník, Mekuc - Mělnické kulturní centrum / Galerie ve věži

Grafiky jsou výběrem různých sérií tisků, nakreslených částečně ručně a částečně tabletou ve Photoshopu, a následně tisknuty technologií japonského Risografu. Risograf, vyráběn od roku 1986 za účelem levné a rychlé reprodukce středních nákladů, funguje trochu jako mechanizovaný sítotisk, tiskne barvy v jednotlivých vrstvách skrz matrice z banánového papíru. Mě zaujala především jeho specifická vizualita, proměnlivost různých barev v reakci jak na sebe navzájem, tak na barvu papíru, a také Risografu typický jeho jemný rastr.

 

Anna Niklová (*1995) se narodila v Praze do umělecké rodiny výtvarníka Petra Nikla. V patnácti letech se přestěhovala s rodinou do New Yorku, kde vystudovala ilustrační obor na High School of Art & Design a bakalářské studium ilustrace na Fashion Institute of Technology. V New Yorku se účastnila několika skupinových výstav a minulý rok jezdily její kreslené ponožky pár měsíců v pražském metru v rámci projektu PrahArt. Ilustrovala dvě knížky pro děti, Kryštofe, hoď mi žlutou! a Ester. Kromě ilustrace se věnuje také ručně psanému písmu a nejraději tiskne technikou sítotisku a Risografu.

Vernisáž: 18. 7. 2019 v 18.00 hodin

MEKUC - Galerie ve věži