Martin Němec - Sýýýr 

Martin Němec - Sýýýr
Galerie Ludvíka Kuby, Poděbrady 
2. listopad 2018 - 28. prosinec 2018

Poděbrady, Galerie Ludvíka Kuby [Poděbrady]

Galerie Ludvíka Kuby na webu České galerie

Hudebník a výtvarník. Narozen 16. 6. 1957 v Praze, kde absolvoval malířství na Akademii výtvarných umění u prof. Jana Smetany. Kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato, Vrány a havrani). S Bárou Basikovou i dalšími interprety natočil desítky alb (Angel voices, Dreams of sphinx, Responsio mortifera atd.). S Janem Saharou Hedlem (Tajnej svatej, Šílený pondělí).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům (Perníková věž, Smrt pedofila, Únos domů, T.M.A. atd.), k divadelním hrám režiséra Ctibora Turby (Archa bláznů, Giro di Vita atd.) a TV seriálům (Poslední sezóna, Agentura Puzzle atd.). Vytvořil TV znělky (Oko, Gen, Genus atd.). Získal mnoho významných hudebních ocenění (Objev roku, Album desetiletí, 2x Bratislavská Lyra 1990). Vydal dvě kritikou ceněné knihy povídek (Stodola a Vana s výhledem), podle jeho scénáře, oceněného Nadací Miloše Havla, natočil režisér Juraj Herz celovečerní film T.M.A. (dvě hlavní ceny na filmovém festivalu v Kapském městě) a Milan Šteindler film Perníková věž. Vytvořil hudbu k baletu podle hry Františka Langera Periferie pro divadlo F. X. Šaldy v Liberci v režii Aleny Peškové. Literárně dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem.

V současné době opět koncertuje a nahrává s výrazně omlazenou sestavou Precedens. V únoru 2019 vyjde autorova nová kniha povídek Bod tání u nakladatelství Albatros - Plus. Němcovy fantaskní obrazy jsou zastoupeny v mnoha sbírkách doma i v zahraničí.

 

Samostatné výstavy (výběr):

1977 – Divadlo v Nerudovce, Praha

1977 – 1984 – Muzeum, Semily

1985 – Junior klub Chmelnice, Praha (s Richardem Konvičkou)                    

1986 – Galerie mladých, Brno

1988 – Kempten, NSR (s Vladimírem Holomkem)

1997 – Obecní galerie Beseda, Praha  (s Josefem Němcem)

1998 – Práchenické muzeum, Písek (se Stefanem Milkovem)

1999 – U zrzavýho kocoura, Praha

2001 – Divadlo Kalich, Praha

2004 – Nová síň, Praha

2007 – U zlatého slunce, Týn nad Vltavou

2008 – Divadlo Hybernia, Praha

2012 – Malostranská Beseda

2012 – U zlatého slunce, Týn nad Vltavou  (s Josefem Němcem)

2013 – Nová síň, Praha  (s Josefem Němcem)

2015 – Galerie Josefa Jíry, Malá skála

2016 – Slezskoostravská galerie, Ostrava

2017 – Galerie Nová síň, Praha

2017 – Galerie Knížecí dvůr, Hluboká nad Vltavou

2017 – Muzeum, Semily  (s Janem a Josefem Němcem)

2017 – Galerie Na ochozu, Karlovy Vary

2018 – Galerie městského muzea, Moravská Třebová

2018 – Galerie kulturního domu Dobříš

2018 – Galerie Divadla Kalich, Praha

2018 – RockOpera, Praha

Koncepce jeho obrazů, stavěných na ostrých barevných kontrastech, vychází z kreslířské zkratky. V postmoderním stylu střídá měřítka, plošnost s prostorovostí, síť linií s barevnými akcenty. Dynamicky pojaté kompozice prozrazují blízkost rytmů rockové hudby. Ve scénách ze života se autor zamýšlí nad mezilidskými vztahy a závislostí člověka na předmětném světě. Akce postav, scenerii přírody, i zobrazení předmětů klade do jedné významové roviny a jejich soužití komentuje obrazně s notnou dávkou ironie.

Jiří Šetlík